Hazırlıklar tamam! Ev hanımlarına emeklilik Meclis’e geliyor

Hazırlıklar tamam! Ev hanımlarına emeklilik Meclis’e geliyor
Ev hanımlarının yıllardır beklediği emeklilik, sonunda Meclis gündemine geliyor. Torba yasaya girecek yeni düzenleme yasalaşırsa ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emeklilik yolu açılacak

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni torba yasa düzenlemesi Meclis gündemine geliyor. Milyonların beklediği torba yasada emekli ve memurların yanı sıra yeni evlenecekler, taşeron işçiler için de düzenlemeler yer alacak. Torba yasa teklifinde en fazla dikkat çeken başlıklardan biri ise yıllardır gündemde olan ev hanımlarına emeklilik oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Aralık ayında görüşülmesi beklenen ikinci torba yasanın detayları belli oldu. Torba yasada emekli aylıklarında yeni yılda yapılacak düzenlemelerin yer alması öngörülüyor. İkinci torba yasada özellikle memur maaşları, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaşlarıyla ilgili göstergelerin şekillenmesi ilk gündem maddesi olacak.

EV HANIMLARINA SOSYAL GÜVENCE
Torba yasada yer alacak teklife göre, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve primi bulunmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşacak.

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Bu tutar, mevcut asgari ücrete göre, aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

ÜÇ ADIMLI PLAN
Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.