Her yıl aynı ürünü eken üreticiye destek yok

Her yıl aynı ürünü eken üreticiye destek yok
Sarayönü Tarım ve Orman Müdürü Güngör Çidem, münavebe uygulamasından dolayı 2018’de, 2019’da aynı ürünü hasat edip 2020 yılı için de aynı ürünü eken çiftçilerin tarımsal desteklerden yararlanamayacağını söyledi....

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürü Güngör Çidem, münavebe uygulamasından dolayı 2018’de, 2019’da aynı ürünü hasat edip 2020 yılı için de aynı ürünü eken çiftçilerin tarımsal desteklerden yararlanamayacağını söyledi. Çiğdem, tarlalarını ekecek olan çiftçilerin bu önemli uyarıyı dikkate almaları gerektiğini vurguladı.

Bitkisel üretimde dikkat edilmezse ekim nöbeti uygulaması çiftçileri desteksiz bırakabilir. Bu yıl, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2018 üretim yılı baz alınarak aynı parsele üst üste aynı ürünün ekimini önlemeye yönelik ekim nöbetinin 3. yılı.

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürü Güngör Çiğdem, yaptığı açıklamada, 2018’de, 2019’da buğday hasadı yapan çiftçi 2020 yılında da buğday hasadı yaparsa, münavebe uygulamazsa desteklerden yararlandırılmayacağını belirtti.

Çiğdem, “Resmi Gazete’nin 27 Mart 2018 tarihli sayısında yayınlanan “2018/17 Sayılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ” ile birlikte bu süreç 2018 yılı itibariyle başladı. 2018 yılından itibaren arazisine 3 yıl üst üste aynı ürünü eken üretici destekten yararlanamayacak. Yani bu şu anlama geliyor, 2018, 2019 ve 2020 yılında arazisine aralıksız buğday eken üretici 2020 yılında primden yararlanamayacak.” dedi.

 

Uymayana destek yok

Çiftçinin mağdur duruma düşmemesi için bir an önce münavebe şartını yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Güngör Çiğdem, “Üreticilerimizin bu sene ellerindeki yerin yarısı kadar buğday, arpa veya yem bitkisi ekmelerini tavsiye ediyorum. Onun için şimdiden üreticilerimiz buğday, arpa veya baklagil ektikleri yerin yarısını değişik ürün ekmeye çalışsınlar. Yani bu işi kademeli yapalım. Buğday, yem bitkisi veya baklagil olarak ÇKS’ye bildirirlerse bu münavebe yerine geçiyor. Münavebe yapılmazsa 2020 yılında destek alamayacaklar” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.