Hızır Derneği ihtiyaç sahiplerini unutmadı

Hızır Derneği ihtiyaç sahiplerini unutmadı
Hızır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet BİREKUL, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadıklarını söyledi.Birekul, "Bu yıl rahmet, mağfiret ve ebedi kurtuluşun müjdecisi Ramazan ayına asrın felaketinde...

Hızır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet BİREKUL, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadıklarını söyledi.

Birekul, "Bu yıl rahmet, mağfiret ve ebedi kurtuluşun müjdecisi Ramazan ayına asrın felaketinde kaybettiğimiz canlarımızın hüznü ile kavuştuk. Bir yandan Ramazanın sevincini yaşarken diğer yandan afetlerin acısını yüreğimizde hissetmeye devam ettik. Ramazan ayı gönüllerimizi ferahlatan manevi iklimi ile kardeşliğimizi pekiştirirken birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla acılarımızı hafifletti, geleceğe ümitle bakmamıza vesile oldu.

Aziz milletimiz, yaşadığımız felaketlerin yaralarını sarmak için yine yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergiledi. Cenâb-ı Hak, bütün imkânlarını seferber eden, duasını esirgemeyen her bir kardeşimizden razı olsun. Ancak bütün yaralar sarılıncaya, yürekler sükûnet buluncaya kadar birbirimize desteğimizi sunmak, yardımlarımızı hız kesmeden devam ettirmek kardeşliğimizin bir gereğidir. Zira birlik ve beraberliğimizin, huzur ve güvenimizin teminatı işte bu dayanışma ruhudur. Bu ruhla aramızdaki sevgi, şefkat ve muhabbet bağlarını kuvvetlendiririz.

Bu ruhla sevinç ve kederi, varlık ve yokluğu paylaşırız. Bu ruhla kardeşlik ahlakını kuşanırız. Çünkü İslam medeniyeti bir dayanışma medeniyetidir. Müminler, bu medeniyetin yeryüzündeki temsilcileridir. Nitekim yüce dinimiz İslam, dayanışma şuurunu her daim canlı tutmamızı emretmektedir. Cenâb-ı Hak, “İyilik ve takva üzere yardımlaşın.” buyurmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) ise müminleri şöyle tarif etmektedir: “Müminler tuğlaları birbirine sımsıkı kenetlenmiş bir bina gibidir.”

Hızır Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği olarak her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında birçok faaliyet gerçekleştirmiş bulunmaktayız; Afet bölgelerinden şehrimize gelen kardeşlerimizin barınma, gıda, kıyafet, eğitim gibi ihtiyaçlarının karşılanması birinci önceliğimiz olmuştur.

Afet bölgelerindeki ihtiyaçlara yönelik olarak da ayni yardımlarımız (kıyafet, ayakkabı, gıda,battaniye, soba) afetten etkilenen bölgelere ulaştırılmıştır. Bunun yanında ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin kışlık ihtiyaçlarından odun, kömür, kaban, bot yardımlarımızı aralıksız olarak sürdürmüş bulunmaktayız. Ramazan yardımları olarak ise ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın nakit ihtiyaçları karşılanmış ve evlere iftar yemeği dağıtımında bulunulmuştur. Bayram öncesi ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına bayramlık elbise ve ayakkabı hediye programları düzenlenmiştir.

İhtiyaç sahibi yüzlerce aileye gıda kolisi ulaştırılmıştır.Yurtdışı egitim ve insani yardım faaliyetlerimiz de aralıksız olarak devam etmektedir; Afrika’nın 2 ayrı ülkesinde Benin ve Kamerun’da gıda yardımlarımız aralıksız olarak devam etmektedir. Her iki ülkede ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği programları düzenlenmiştir. Kuzey Makedonya Ustrumca bölgesinde gıda yardımlarımız devam etmekte olup, ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği programları düzenlenmiştir.

Bütün bu faaliyetlerimizi yardımseverliği asla tartışılmayan halkımız ve gönüllülerimiz sayesinde gerçekleştirmekteyiz, Allah hepsinden razı olsun, onlara şükran borçluyuz" dedi.

Hızır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet BİREKUL, “Cenab-I Hak Ramazanda kazanmış olduğumuz, yardımseverlik, dayanışma, açları doyurma gibi güzel hasletlerimizi hayatımızın sonuna kadar sürdürmeyi bizlere nasip etsin” diyerek sözlerine son verdi.