Hububat alım fiyatları artırıldı

Hububat alım fiyatları artırıldı
 TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 lira, arpada ise 200 lira artırılmasına ve "Hububat Alım Primlerinin" Temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildi.Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından...

 

TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 lira, arpada ise 200 lira artırılmasına ve "Hububat Alım Primlerinin" Temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından 2022 dönemi hububat alım fiyatlarındaki değişikliğe ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TMO, buğday alım fiyatını ton başına 400 TL artırdı. Arpa alım fiyatı ise ton başına 200 TL artırıldı. Buna göre, sert ekmeklik buğdayın alım fiyatı, ton başına 6 bin 450 liraya; arpa ise 5 bin 700 liraya yükseldi.

Ürünlerini 1 Eylül'e kadar TMO'ya satan çiftçilere buğday için ton başına 1000 TL, arpa için ton başına 500 TL prim verilecek."

 

TMO'nun fiyat artışı, olumlu karşılandı

Yapılan artışın olumlu karşılandığını kaydeden, Sarayönülü çiftçilerinden Ahmet Turan, "TMO'nun fiyat artışını iyi değerlendiriyoruz. Bu bütün çiftçiler için iyi oldu çünkü tam sezon başladı ve insanların hızlı bir şekilde ürünlerini tarladan hasat etmeye başladı ve piyasaya arz fazlalaşınca fiyatlarda birazcık düşüş olmuştu.

Toprak Mahsulleri'nin bu açıklamasıyla birlikte piyasada fiyatlar tekraren dengelendi. Onun için bizim beklentimiz böyle bir fiyat daha ileride yine açıklanması.

Bu fiyatlar bence makul, çok şükür iyi oldu. Biraz daha olsa bizim için iyi olurdu ama bu da bizi sevindirdi. Bu yıl tarlalarımızda verimlerimiz de çok güzel" dedi