İcra dosyaları yüzde 30 azaldı

İcra dosyaları yüzde 30 azaldı
Ülkemizde son dönemde virüs salgınıyla birlikte katmerlenen ekonomik krizin etkileri ilçemizde de derinden etkileniyor. Yüksek enflasyon ve faiz oranları altında ezilen vatandaşlar bir çıkış yolu bulamazken, birçok borçlu ödeme...

Ülkemizde son dönemde virüs salgınıyla birlikte katmerlenen ekonomik krizin etkileri ilçemizde de derinden etkileniyor. Yüksek enflasyon ve faiz oranları altında ezilen vatandaşlar bir çıkış yolu bulamazken, birçok borçlu ödeme yapamadığı için icralık duruma geliyor.

Pandemi nedeniyle birçok bankanın takibe girmemesi nedeniyle icra dosyaları bu yıl, geçtiğimiz yıla göre düşük kalsa da salgından sonra ortaya nasıl bir tablo çıkacağı herkes tarafından merak ediliyor.

Sarayönü’nde bu yıl açılan icra dosyası sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 azalış gösterdi. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1000 icra dosyası açılırken, bu yıl 300 icra dosyası açıldı. Bunun nedeni ise birçok bankanın salgın nedeniyle takibe girmemesi oldu.

Faize ve krediye bulaşmayan vatandaş neredeyse kalmadı. Vatandaşların büyük çoğunluğu bankalara borçlu durumda. Ödeme alışkanlıkları değişen insanımız, para biriktirip almak yerine artık banka kredileriyle borçlanarak mal mülk sahibi oluyor. Faize bulaşan vatandaşlar, borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiklerinde ise borçları katlanarak kullanıcısını eziyor. Bu durumun sonu icra ve hacze kadar gidebiliyor.

Kredi kartlarına bağımlı duruma gelen vatandaşlar, önümüzdeki ayın maaşıyla bu ayın harcamasını yapıyor. Büyük veya küçük, neredeyse bütün işlerini kredi çekerek yürütüyor. Türkiye’nin ekonomisi son zamanlarda zor bir süreçten geçiyor.

Avukatlar, icralık dosyaların sayısındaki artışa gerekçe olarak ise ilgili kanunların bir bağlayıcılığının olmayışını ve insanların ahlaki değerlerinin ciddi oranda zarar gördüğünü gösteriyor. Ayrıca karşılıksız çekin suç olmaktan çıkarılması ve insanların kısa süreli düşünerek tefecilerin eline düşmesi de dosya artışındaki iki önemli husus arasında yer alıyor.

kaspersky lisans satın al