İktidarın konut sorununa çözümünü Bakan Şimşek açıkladı

İktidarın konut sorununa çözümünü Bakan Şimşek açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut kiralarındaki artışa iktidarın nasıl çözüm getireceğini açıkladı. Şimşek, "Dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır" dedi

Türkiye’de konut fiyatları son yıllarda astronomik oranda arttı. Ev alabilmek hayal olurken, yüksek kiralar nedeniyle ev sahibi ev kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar da arttı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesini Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yanıtladı. Kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzının artırılacağını belirten Şimşek, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini, dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını ifade etti.

KONUT ARZI ARTIRILACAK
2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu kaydetti.

Şimşek, 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır."

Kaynak:HABER MERKEZİ