İslam Memiş tüyoyu verdi ‘Bu üç hisseyi alan köşeyi dönecek’

İslam Memiş tüyoyu verdi ‘Bu üç hisseyi alan köşeyi dönecek’
Son aylarda rekor yükselişlere imza atan Borsa İstanbul (BİST), aşağı yönlü seyrinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı ile yeniden toparlanmaya başladı. BİST’teki son gelişmeleri değerlendiren...

Son aylarda rekor yükselişlere imza atan Borsa İstanbul (BİST), aşağı yönlü seyrinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı ile yeniden toparlanmaya başladı. BİST’teki son gelişmeleri değerlendiren para piyasaları uzmanı İslam Memiş, borsada gelecek haftalarda yaşanacak yükselişlere dikkat çekerek, yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.

Borsa İstanbul son haftalarda Türk lirası ve dolar karşısında rekorlar kırarak tarihinin en yüksek seviyelerini yeniledi. Geçtiğimiz haftanın açılış seansında 8.403,81 puana ulaşarak zirveyi gören BIST 100 endeksi, arka arkaya gelen kar satışlarının ardından 7 bin 700 puana kadar geriledi. BİST, Merkez Bankası'nın Perşembe günü 500 baz puanlık faiz artırım kararı sonrası Borsa İstanbul yeniden 8 bin bandının üzerine çıktı.

Borsadaki dalgalanma, acemi yatırımcıyı telaşlandırırken, panik satışlar görüldü. Panik satış yapma noktasına gelen yatırımcılara uyarılarda bulunan İslam Memiş, borsada yaşanan ani yükselişlerin ardından beklenen kar satışlarının gelmeye devam edeceğini söyledi.

Borsa gibi yatırım alanlarında kazanç sağlamanın sabır işi olduğunu vurgulayan Memiş, düşüş serisinin bir süre daha devam etmesini beklediğini vurgulayarak, borsada büyük kazanç sağlamak için izlenmesi gereken adımları paylaştı.

BU ÜÇ HİSSEYE DİKKAT!

İlk aşamada 7750 daha sonra 7550 puan seviyelerine düşeceğini öngördüğü Borsa İstanbul için bu seviyelerden alım yapmanın büyük bir fırsat getireceğini savunan Memiş, uzun süredir borsada işlem gören üç kurumsal şirketten hisse alımının, en az 6 ay, mümkünse 1 yıl süreyle bekleyenler için büyük getiri sağlayacağını söyledi.

BIST 100 endeksinin gelecek yıl itibariyle 15 bin puanı geçeceğini dile getiren Memiş, bu büyük yükselişten pay kapmak için en doğru zamanın gelecek haftalarda yaşanacak düşüşler olduğunu bildirdi.

Acemi yatırımcıların dikkatli olmaları ve panik satışlarından uzak durmaları gerektiğini vurgulayan Memiş, 8 milyon borsa yatırıcısına yalnızca büyük ve kurumsal şirketlere yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

"BORSA İSTANBUL'A 3 HAMLE İLE GİRİŞ YAPACAĞIZ"

Borsaya dip fiyattan girmek isteyen yatırımcılara alım yapacakları zamanı vakti geldiğinde söyleyeceğini bildiren Memiş, şöyle devam etti:

"Alım için beklediğimiz seviyelere daha gelmedi. Alım yapacağımız zamanı ben size söyleyeceğim. Borsaya gireceğiz ve en az 6 ay beklemek suretiyle borsadaki getiriyi cebimize koyacağız. Ancak zaman var... Biz tüccar gibi düşündüğümüz için, herkesin koştuğu yerde değil, kenarda bekleyen sabırlı bir yatırımcıyız. Bizim prensiplerimiz var.

İlk aşamada 7 bin 500 puan seviyesinden elimizdeki varlığın yarısıyla giriş yapacağız. Daha sonrasında yaşanması muhtemel düşüş anlarında yüzde 25 yüzde 25 şeklinde iki hamle daha yapacağız ve toplamda 3 hareket ile borsaya girişimizi bitireceğiz. 7 milyondan fazla borsa yatırımcısı bulunuyor. Özellikle son 1 aydır lütfen dikkat edin uyarılarım vardı. Bu uyarılarım, bugünkü rakamsal değerler karşısında, yani kar satışları karşısında bizi haklı çıkardı ancak düşüş devam edecek mi? Evet, önce 7750, sonrasında 7550 puana kadar gerileyecek.

Bu seviyeler gelince borsada üç hisse senedi alacağız ve onu 2024 yılında, 15 bin puan seviyesine kadar yükselteceğiz ve borsadaki getiriyi cebimize çok güzel bir şekilde koyacağız. Biz sabırlı ve disiplinli bir yatırımcıyız, hedeflerimiz var. Bu nedenle paldır küldür iş yapmayız. Biz seçici olduğumuz için kenarda beklemeye devam ediyoruz."

HABER MERKEZİ