İSO 500 listesine Konya Şeker damga vurdu

İSO 500 listesine Konya Şeker damga vurdu
İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2022 yılı araştırmasına göre, Konya’dan 7 firma İSO 500 Listesinde yer alırken, Anadolu Birlik Holding de 4 iştirakiyle listeye girdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 1968 yılından beri aralıksız olarak sanayi sektörünün devler ligini belirleyen “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2022 yılı sonuçlarını açıkladı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin 500 büyük kuruluşu hakkında bilgi verdi. Araştırmaya göre, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 7 firmayla yer alan Konya 13. sıraya yerleşti.

Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın sonuçlarına göre, Konya Şeker bu yıl 4 şirketiyle İSO 500 listesinde yer aldı. Geçen yıl 64. sırada yer alan Konya Şeker, bir basamak yükselerek 63. sıraya çıktı.

Listede, Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş. 63. sırada yer alırken, Soma Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. 209. Sırada, Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. 320. sırada, Panagro Tarım ve Hayvancılık Gıda San. ve Tic. A.Ş. 322. oldu.

2021 yılı İSO 500 listesinde 3 firma ile yer alan Anadolu Birlik Holding iştirakleri bu yıl listedeki firma sayısını 4’e çıkarmış oldu. Özellikle Kangal Termik Santralinin 183 sıra birden yükselmesi dikkat çekerken, bir diğer başarılı yükselişi Soma Termik Santrali gerçekleştirdi ve 43 basamak çıkarak 209. sıraya yerleşti.

KONYA’DAN 7 FİRMA
Öte yandan Konya, 7 firma ile İSO listesinde yer aldı. Bu da Türkiye genelinde ilk 500’de yer alan sanayi kuruluşu sıralamasında Konya’nın 13. sırada yer alması anlamına geliyor.
Konya Şeker’in ilk sırada yer aldığı listede Eti Alüminyum A.Ş. 139, AYD Otomotiv Endüstri San. ve Tic. A.Ş. 176, TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. 291, Panagro Tarım ve Hayvancılık Gıda San. 322, Enka Süt ve Gıda Mamulleri San. 361, Ova Un Fabrikası A.Ş ise 409. sırada yer aldı.
Konya Sanayi Odasına bağlı 7 firmanın 2’si ise Anadolu Birlik Holding iştiraki oldu.

KONYA GIDA SEKTÖRÜNDE İLK 3’TE
Konya Şeker, gıda sektöründeki ‘gıda devi’ unvanını pekiştirmiş oldu. Konya Şeker’in ardından gıda sektörü listesinde sırasıyla Abalıoğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş., SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş., Şenpiliç Gıda Sanayii, Bunge Gıda Sanayii yer aldı.

Anadolu Birlik Holding iştirakleri Soma Termik Santral ile Kangal Termik Santral ise enerji sektörü içinde ilk 20’de yer almayı başardı. Soma Termik Santral 13. sırada, Kangal Termik Santral ise 17. sırada konumlandı.

ERKOYUNCU: “BU BAŞARI HEPİMİZİN”
PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramazan Erkoyuncu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Konya Şeker ve diğer iştiraklerinin İSO 500 listesinde başarıyla yer almasının gurur verici olduğunu söyledi.

Erkoyuncu, “Konya Şekerin, şeker üretim sektöründe kendi kategorisi içerisinde İSO 500’de zirvede konumlanarak yer alması ve listeye 4 şirketimizle girmemiz, ayrıca gıda sektöründe ilk 3’te yer almamız, büyük çiftçi ailesinin istediğinde neleri başarabileceğinin net bir göstergesidir ”diye konuştu.

2021 yılındaki listede 3 firma ile yer aldıklarını hatırlatarak, geçen zamanda aşama kaydetmenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Erkoyuncu, şöyle devam etti:
“Ekonominin bu kadar inişli çıkışlı olduğu, ilk 500’de yer alan firmaların tamamının borç stokunun yüzde 50’leri bulduğu bir dönemde bir önceki yıla göre aşama kaydederek İSO ilk 500’de 4 iştirakimizle yer almamız, gecemizi gündüzümüze katarak ortaya koyduğumuz çalışmaların bir karşılığının olduğunu göstermektedir. Bu başarı için hepsini birer ekip arkadaşı olarak gördüğüm bütün çalışanlarımızı, yönetim kurulu üyelerimizi kutluyorum. Bu başarıyla birbirimize omuz vererek başarılabileceklerimizin sınırının olmadığını da göstermiş oluyoruz. Gayemiz daha çok şirketimizle bu listenin içinde bulunarak ülkemizin hedeflerine katkıda bulunmaktır.

“BU YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ”
Konya Şeker olarak yolculuğumuzu sağlam bir şekilde sürdürüyoruz. Üretimin yanında yer almaya, üretmeye ve ürettirmeye devam edeceğiz. Hiçbir dedikodu, hiçbir spekülasyon, hiçbir iftira bizim güçlü yürüyüşümüzün önünde duramaz.. Bizim, bize bu sorumluluğu verenlere bir sözümüz, bu güzel vatana hizmet borcumuz var. Yolcuğumuzun meşakkatli olduğunu biliyoruz ama tekrar ifade ediyorum biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Geleceğin daha büyük Türkiye’si hedeflerine ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”
İSO 500 listesine giren diğer firmaları da tebrik eden Erkoyuncu, “Üretmenin zor ve çok meşakkatli olduğu bir süreçte hiçbir sıkıntıya takılıp kalmadan üretmeye devam eden bütün sanayicilerimizi kutluyorum. Üreterek ülkemiz ekonomisine değer katan tüm emekçilerimize de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ