Kadınlar hak ettiği değeri bekliyor

Kadınlar hak ettiği değeri bekliyor
8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle çalışma hayatının içerisinde olan kadınların görüşlerini aldık. Kadın çalışanların çalışma alanları farklı olsa da ortak görüşü Türkiye’de kadın olmanın zor olduğu. (adsbygoogle...

8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle çalışma hayatının içerisinde olan kadınların görüşlerini aldık. Kadın çalışanların çalışma alanları farklı olsa da ortak görüşü Türkiye’de kadın olmanın zor olduğu.

Genel kanı, kadına şiddetin ve kadınların yaşadığı sorunların yine kadınlar tarafından çözülebileceği yönünde olurken, her erkeği bir kadının, yani annenin yetiştirdiği göz önüne alınarak eğitimli annelerle duyarlı erkek bireylerin yetiştirilmesi gerektiği ifade edildi.

Kadınlar her sorunun temelinde olduğu gibi bu sorunun temelinde de eğitimin yattığını öne sürdü.

Kadınların günümüzdeki karşı karşıya kaldığı sorunları ve sıkıntıları kadınlara sorduk. 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle çalışma hayatının içerisinde olan kadınların görüşlerini aldık.

Sevim Piliç

Sevim Piliç (Pazar yeri çay ocağı işletmecisi)

Gittikçe kararan dünyamıza aydınlık vadeden güzel kadınlarımıza bir demet mutluluğu çok görmemeliyiz. Cinsiyet ayırmaksızın sadece bugün değil her gün başka bir insanın yüzünü güldürmeye vesile olmamız gerekiyor unutmayalım ki mutluluk bulaşıcıdır ve bizlerin de mutluluğu herkese bulaştırması bu kararan dünyamızı aydınlatmak için en büyük adımdır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) in “cennet annelerin ayağı altındadır” hadisi şerifi aslında kadının insan hayatındaki yeri ve önemini kısaca özetlemektedir. Hayatın her alanında emek veren ve toplumumuzun gelişmesinde en büyük rolü olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

Zeliha Ceylan

Zeliha Ceylan (ASEM Müdürü)

Kadın nedir? Kadın efendimizin emanetidir. Kadın doğadır. Kadın şifadır. Kadın doğurandır. Kadın anadır. Kadın yuvadır. Kadın çalışandır. Kadın üretendir. Kadın emektir. Kadın hizmettir. Kadın devadır. Kadın yoldur.  Kadın yaşamdır. Kadın değerdir. Kadın öğretendir, öğretmendir. Kadın cefa çekendir. Kadın birliktir. Kadın milletir. Kadın vatandır...

Sade 8 Mart’ta değil her gün 8 Mart’mış gibi önemsenmek dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar gününü kutluyorum.

Hafize Yılmaz

Hafize Yılmaz (Güvenlik görevlisi)

Öncelikle bütün kadınların kadınlar gününü kutlarım.  Bu özel ve güzel günde duygularımı paylaşmama vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

Dünyada her şey kadının eseridir. Dünyayı ve hayatı biz kadınlar güzelleştirebiliriz. Yetiştirdiğimiz çocuklar bile kişiliğini karakterini bizden alırlar.

Kadınlar olmasaydı dünya da ki hiçbir şeyin önemi kalmazdı. Emek veren, acı çeken, özlem duyup hasret çeken, çalışan doğruluk ile dürüstlük ile "HAKKINI" savunan kadınlarımız oldukça her şey her zaman iyi olacaktır.

Dürüst bir Kadın ateşe benzer, yaklaşmayana hiçbir zaman zararı dokunmaz! Kadınları oldukları gibi kabul edin. Değiştirmeye kalkışmayın. Biz kadınlar olmasak hayatın önemi kalmaz. Allah'ın yarattığı en güzel en özel varlık insanken, kadınken, illa bir kadın diye ezmek küçük görmek "Onun" yaptığı her şeyi sen ne biliyorsun ki deyip aşağılamak ne kadar yanlış bir davranış.

Bir Kadının yapabileceği en büyük hata, kendisi elde edebilecekken, hayalini kurduğu dünyayı bir erkeğin yaratmasını istemesidir.  Kadınlarımızın koruyucuya ihtiyacı yoktur. Sadece acıtmayın incitmeyin yıkmayın kırmayın.

"ANLAYIN"! Kadınsız bir hayat ilerleyemez. Karanlıkta kalmaya mahkum kalırsınız. Kadın yediği yemekle değil; gördüğü sevgi ile doyar.

Her kadın da bir cadı, bir aptal, bir melek, bir prenses vardır.  Siz Kadında neyi uyandırırsanız onu hak edersiniz! Kadınlar her zaman Dik durmalı onuruyla şerefiyle, şeref yoksunlarına karşı her zaman güçlü olmalı.

Bir kadın, bir anne olarak; ilk önce annemin, sonra bütün kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutlarım.

Ayyüce Büyükatçeken

Ayyüce Büyükatçeken (Avukat)

8 mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan; kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği, üreme hakları ve kadına yönelik şiddet ve istismar konularına dikkat çekilen, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan küresel bir gündür.

Ülkemizde her yıl 8 Mart "Dünya Kadın Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

Kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi yaşamın her aşamasında yer alması ülkemizin gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşılabilmesi için oldukça önemlidir.

Devletimizin kurucu lideri Mustafa Kemal ATATÜRK Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında dahi büyük önem taşıyan sayısız kadın kahramanlarımıza saygısından dünyadaki diğer ülkelerden önce ve öncü olarak kadınlara saygı duyulması, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması gerekliliği ile hareket etmiş ve bu konuda kararlı adımlar atmıştır.

Cumhuriyetimizin ilerleyen yıllarında da kadınlar ve erkeklerin eşit ve adil şartlar ile çalışma hayatında ve sosyal hayatta yan yana hareket edebilmesi hepimizin önceliğimiz olmalıdır.

Tüm kadınların eşit yaşam şartlarına sahip olması temennisi ile Dünya Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun.

Kübra İnan

Kübra İnan

Bu dünyada ki hiçbir canlı bir kadın kadar güçlü değildir. Hem kariyerinde, hem evinde, hem iş yaşantısında mükemmel performansı ile en iyi şekilde mücadele eder.

Kadın olmak büyük bir sorumluluk, cesaret ve metanet ister. Toplumların geleceği ve başarıları kadın faktörünün etkinliğine bağlıdır. Bu sebeple insanlık tarihinin düzenleyici ve birleştirici mayası her zaman kadın olmuştur. Çünkü ilk insandan beri insanlığın yarısı erkek, yarısı kadındır. Bunlardan hangisini çıkartırsanız çıkartın, geriye insanlıktan eser kalmaz.

Annelerimize, kız kardeşlerimize,  kız evlatlarımıza, tüm kadınlarımıza göstereceğimiz saygı, muhabbet aslında tüm insanlık adınadır.

Dünyanın en güçlü varlıkları olan kadınların Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.