Dolar 15,9579
Euro 16,9109
Altın 949,46
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 23°C
Parçalı Bulutlu
Konya
23°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 27°C
Per 28°C
Cum 28°C

KADINLAR

A+
A-
08.03.2022
167

Kadın, çalışma ve sosyal hayatın aktif katılımcısı, maddi olarak aile bütçesinin tamamlayıcısıdır. Dünyanın varoluşundan günümüze kadar KADIN, hayatına dokunan herkesten öncelikle anlaşılmayı ve sevildiğini hissetmeyi bekler.

KADINLAR İlgi, nezaket, özel günlerde hatırlanmak, tatlı söz, gülümseme, teşekkür, bir demet çiçek, güvenli bir liman ister. Her canlı sevgiye muhtaç. Sevgi, her türlü ilişkinin temel yapısıdır. Sevgi, emek ister. Herşeyi kıvamında yapmayı bilmek gerekir. Uyumlu, çatışmadan uzak, sağlıklı iletişim, beraberinde saygı ve sevgiyi getirecektir.

KADINLAR Vicdan ve merhamet duygularıyla bu dünyayı ayakta tutan güçlerdir. Yüce Allah’ın verdiği tüm güzelliklere şükretmeli. İnsan neslinin devam mekanizması olan kadını, Yüce Allah’ımız ruh, duygu ve dürtü zenginliği ile donatmıştır.

KADIN yeryüzü ölçeğinde merhametin, nezaketin, hassasiyetin, zerafetin duygu selidir. KADINLAR güç alacakları başlarını koyacak omuz isterler. KADIN, önce evlât, sonra eş, ama en güzeli anadır.

KADINLARIN şefkatli elleri her yere uzanır. Çocuğun gözyaşlarını siler, yaşlıların elinden tutar, tebessümle insana dokunur. Yıkık, virane gönüllerde umut filizini yeşillendirir. Barışın olduğu, çocuğun güldüğü, bir dünyadır özlenen.

Savaş çok kötüdür. Dünya çapında yaygınlaşan, tüm toplumları derinden etkileyen, KADINA ŞİDDETE karşı bilinçlenmemiz ve karşı duracak dirayete sahip olmamız gerekir.

KADINLAR günlük hayatın koşturmasında, iş hayatının virajlı yollarında, sevginin her basamağında anlaşılmak istiyorlar. Akşam haberlerine çıkmaktan artık yoruldular. İstekleri çok basit, anlaşılsa gülümseyecek.

BİZLER KADINIZ, Ama önce İNSANIZ. Doktoruz yarayı saran, Öğretmeniz okutan, Avukatız hakkını savunan, Sanatçıyız ruhuna dokunan, Anayız doğuran. Yaralarımız var bizim, kökleri çağlar öncesine dayanan… diri diri toprağa gömülen, taşlanan… Daha çocukken kadın olan. Oyuncak tutacak ellerimize kına yakılan. Kurdele bağlanacak saçlarımıza duvak takılan, renkli elbiselere bürünecek bedenimizin kefen beyazı gelinlikle sarılan…

Kadın ya da erkek farketmez, beklentiler bireysel farklılıklar gösterse de, hepimiz nefes aldığımız sürece, mutlu bir hayat istiyoruz. Sorunların çözümünde yanımızda birilerini görmek istiyoruz. Sevme ve sevilme ihtiyacımızın kusursuz giderilmesini istiyoruz.

İNSANIN gölgesi yeryüzüne düştüğünden bu yana içinde bir dürtü, hep birşeyler ister.

TOPLUMDA çok farklı kültür ve eğitim düzeyinde birçok insan yaşamaktadır. Kadın ve erkeklerin tek istedikleri, sevgi-şefkat-güvendir. Diğer isteklerin tümü bu üç unsur üzerinden inşa edilebilir. Her insanın yaşayışı, çevresi, hayattan beklentileri farklı olsa da, hepimiz huzur isteriz. Başka kişilerin, evimizin düzenine karışmalarını istemeyiz.

KADIN ve ERKEKLERİN duygu, düşünce ve arzuları, ruh dünyaları farklı tutum ve tavır olarak birbirinden ayrılır. Farklı mizaç tiplerinde her birinin istekleri, temel motivasyon kaynakları ve beklentileri farklı ve kendine özgüdür. Saygı duymalıyız.

NEŞET ERTAŞ’ın Kadınlar insandır. Biz insanoğlu sözüyle, her insanın yetiştiği toprağın kadın olduğunu ve ona verilecek değerin bir nesli, toplumu, dünyayı şekillendireceğini unutmamalı. Sağlıklı, gelecek nesillerin inşaası çok önemlidir.

Kadınlarımıza duyarlı olmalıyız. Malesef, kültür olarak eksik olduğumuz hoşgörüdür. Saygı duyma yeteneğimiz yeterince olgunlaşmamıştır. Olduğu gibi kabul etme ve empati eğilimine sahip olmak bile birçok sorunumuzun üstesinden gelmemizi sağlayacaktır.

KADININ kalbi yumuşaktır. Yaklaşmasını bilirsen seni ısıtan, sönmez bir ateşe dönüşür. Ağlatması kolaydır. Güldürmesi çaba ister. Derinden ağlarsa yüreği deşilmiştir. KADIN güven, sevgi, umut, hayal ipidir. İpler koptukça susar. Sessizce haykırır. Suskunluğun içinde kızgınlık, harabe olmuş hayaller vardır. Koparsa asla geri gelmez.

BİZ KADINLARI yolumuzda, bizi düşünen, kıymet bilen, sevgi ve ilgisini her zaman hissettiren insanlara rast getirsin. KADINLAR duygusaldır. Sezgileri çok güçlüdür. İşitseldir.  Senin yaptığın çayın tadı bir başka gibi motive edici sözler kadını canlandırır. Mutlu hissettirir.

KADINLAR çok fedakârdır. Birçok rolleri aynı anda başarı ile yürütür. (Yeryüzünde gördüğümüz herşey kadını eseridir. Mustafa Kemal ATATÜRK)

Yaşam kadınla varolur. Erkek yaşamı korumakla yükümlüdür. Yaşam ve doğa kadının emeği ile hayat bulur. KADIN dünü, bugünü ve yarını var eden tek değerdir.

KADIN yaşamın güzelliği, insanlığın savunucusu, geleceğin umududur. AİLE dokusunun temelini teşkil eden, doğumumuzdan ölene dek bizi karşılıksız seven, şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin, sembolü kadınlarımızdır.

KADIN, üreten, çoğaltan, hayat verdiği insana saygı duyan, sevgi dağıtan koca bir evrendir. KADINLAR kendilerine özen göstermeyi öğrenmeli. Kendilerine ne iyi geliyorsa, onu yapabilmeyi istemeli.

KADIN ve ERKEK arasındaki en temel fark, istek ve ihtiyaçların dile getirme şeklidir. Erkek istediğini net ve açık dille anlatırken, kadın ne istediğinin hissedilmesini, anlaşılmasını bekler. Çok ince detaylara takılır. Olaylara duygusal pencereden bakarlar. Erkekler olayın bütününü yorumlar, mantık çerçevesinde ilerler.

KADIN ve ERKEK tüm insanların birbirini kırmadan, dökmeden ve ufak dokunuşlarla da olsa mutlu etmeyi amaç edindiği sağlıklı bir yaşam diliyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüzü kutluyorum.

SAYGILARIMLA

 

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
18 Mayıs 2022
9 Mayıs 2022
18 Nisan 2022
4 Nisan 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.