Kadınlarda güzelliğin sırrı çözüldü! Kılcal damarları yok ediyor, varisleri önlüyor

Kadınlarda güzelliğin sırrı çözüldü! Kılcal damarları yok ediyor, varisleri önlüyor
Kadınların güzelliğini gölgeleyen kılcal damar ve varislerin kolayca giderilebileceğini biliyor musunuz? Son teknolojilerin kullanıldığı o yöntem, ciltteki kızarıklıkları ve lekeleri, acısız ve konforlu bir şekilde yok ediyor. İşte kadınların güzelliğinin sırrı…

Kadınlar tarih boyunca her dönem güzelliklerine önem vermiştir. Bunun için doğal yöntemlerin yanı sıra, son yıllarda da teknolojinin nimetlerini kullanmaya başladı. Lazer uygulamalar da bunlardan bir tanesi.

Kılcal damar ve kızarıklıklar ise kadınların güzelliğini ön plana çıkaran yüz bölgesinde estetik açıdan istenmeyen bir görünüme sebep oluyor. Daha çok kadınlarda, uzun süreli ayakta kalındığı için ortaya çıkan bacaklardaki varisler de hem estetik olarak hem de sağlık açısından kişiyi rahatsız ediyor. Bu sorunları yaşayan kadınlar, kötü görünüm nedeniyle elbise ya da etek giymeye çekinebiliyor. Tam da burada kadınların imdadına lazer tedaviler yetişiyor.

2.jpg

Dermatoloji Uzmanı Gizem Kocabaş Yenipazar, yüzdeki ince kılcal damarlar, kırmızı yüz tedavisi, Gül Hastalığı (Rozasea)ve bacaklardaki ince varislerin giderilmesinde kozmetik bir işlem olan Nd Yag lazerin başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

Kılcal damarlanmalar ve varislerin ilaç tedavisi veya kremlerle giderilemediğini belirten Dr. Yenipazar, uzun dalga boyunda atım sağlayan Nd Yag lazerin derin dokulara inerek damardaki kan pigmentine etki ettiğini dile getirdi. Uygulamadan sonra bir süre güneşten korunmak ve güneş koruyucu kullanmak gerektiğinin altını çizen Yenipazar, bu nedenle uygulamanın kış aylarında yapıldığını kaydetti.

4.pngGÜL HASTALIĞINDA DA ETKİLİ
Dr. Gizem Kocabaş Yenipazar şu bilgileri verdi:
“Kılcal damar ve varis görüntüsü sadece estetik açıdan değil sağlık açısında ele alınması gereken bir sağlık durum. Nd Yag lazeri özellikle güneşe bağlı kılcal damar belirginleşmeleri, burun üzerinde ve burun kenarlarında oluşan ince kılcal damarların tedavisinde, burunda, yanakta, alında ve çenede kızarıklıkla giden Gül Hastalığı’nda (Rozasea) tedavisinde kullanıyoruz.

5.png

Kırmızı yüz rozasa hastalığında hastaların şiddetli yanma kaşıntı atakları oluyor. Baharalı, acı, ekşi yediklerinde, sıcak yemek, sıcak çay kahve tüketildiğinde, güneşli ortamda fazla durulduğunda yanma daha fazla oluyor. Nd Yag lazer uygulamasında amacımız onları baskılamak. Damar yapılarının tekrarlayan ataklarla daha da oturmasını önlemek.

6.png

BACAK VARİSLERİNDE TEK SEANSTA BİLE ETKİLİ
Ayrıca ayakta fazla durmaya bağlı olarak ya da genetik özelliklere bağlı olarak oluşan bacaklardaki ince varislerin tedavisinde de Nd Yag lazer kullanıyoruz. Onları yok etmeye yönelik kozmetik bir işlem.

Gebelerde hormonal aktif dönemde oluşabilen çilek benleri dediğimiz kırmızı benler ve damarlanmaların tedavisinde de (gebelikten sonra) Nd Yag lazer uygulanıyor.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte; 6 hafta aralıklarla 4-6 seans uygulama yapıyoruz. Damarlanmalar ve varisler küçülerek yok oluyor. Tek seansta bile etkinliğini görüyoruz. Örneğin örümcek benlerini tek seansta geçiriyor. Yaygın damarsal oluşumlar olan varislerde ise birkaç seans gerekiyor.

7.png

KONFORLU OLDUĞU İÇİN TERCİH SEBEBİ
Diğer lazer yöntemlerine kotarizasyona göre iz kalma olasılığı daha az. Konforlu bir tedavi. Ağrılı can yakıcı bir işlem değil. Lokal anesteziye bile gerek olmadan uygulama yapılıyor. İşlem sonrası hasta günlük yaşantısına dönebiliyor. Damara atış yapıldığı için deri altında hafif kanama olabiliyor. Birkaç gün kızarıklık ve ödem olabiliyor. Güneş koruyucu dışında bir ilaç kullanmak gerekmiyor.

Nd Yag lazer uygulamaları yüzde 70-80 oranında etkili oluyor. Hafif lezyonlarda yüzde 100 sonuç alıyoruz. Tabii tekrar damar yapılarının gelişmemesi için sonrasında mutlaka güneşten korunmak gerekiyor. Aksi takdirde tekrarlayabiliyor.

Kullandığımız cihaz Cutera Exel HR dediğimiz başlığında kendinden soğutma özelliği bulunan, bu sayede ağrı yanma gibi yan etkilerin en az seviyede hissedilmesini sağlayan bir cihaz.

Nd Yag ve Alexandirite lazeri kombine olarak barındıran bir teknolojiye sahip. Bu cihazla sadece kılcal damar görünümünü yok etmiyoruz; dirençli siğillerin ve tırnak mantarının tedavisinde de elimizi çok güçlendiren bir cihaz. Ayrıca farklı modlarda derideki kollajen üretimini uyararak cilt gençleştirme antiaging amaçlı da kullanabiliyoruz.