Kaloriferler yandı! Doğal gaz o tarihe kadar ücretsiz!

Kaloriferler yandı! Doğal gaz o tarihe kadar ücretsiz!
Kaloriferlerini yakmaya başlayan vatandaşlar kara kara faturaları nasıl ödeyeceğini düşünmeye başladı. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz gazının devreye girmesiyle müjdesini verdiği bedava doğal gaz uygulamasının ne zamana kadar uygulanacağını araştırmaya başladı. İşte ayrıntılar…

Havaların soğumasıyla birlikte kaloriferler de yanmaya başladı. Vatandaşlar, kışın artan doğal gaz faturasının yükünü düşünürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz doğal gazının işleme alınırken faturalarda indirim uygulanacağına dair verdiği müjde yeniden gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayının sonunda Zonguldak Filyos'ta Karadeniz doğal gazını devreye alma töreninde "İki tane müjde vereceğim. Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir. Bir ay boyunca Türkiye'nin tamamındaki konutların doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız" açıklamasında bulunmuştu.
Kombilerin yanmaya başlamasının ardından Karadeniz'de bulunan doğal gaz rezervleriyle bir kısmı bedavaya gelen faturaların ne kadarının ve ne zamana kadar ücretsiz olacağı merak konusu oldu.

BAKAN, VATANDAŞA YAPILAN DOĞAL GAZ DESTEKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bakanlığının 2024 bütçesinin konuşulduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yaparak, ücretsiz doğal gaz ve elektrik ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş, vatandaşların enerji faturasını düşürmek için yaptıkları desteklemelere değinmişti. Bayraktar, "İhtiyaç sahibi hanelere 2019'dan bugüne kadar toplam 18.2 milyar TL tutarında elektrik desteği verdik. 2022'de 1.9 milyon aileye 1.7 milyon ton kömür desteği sağladık. 2023'te de ısınma amaçlı kömür desteğine devam ediyoruz. Kömür desteği alan hanelerden isteyenler bunu doğal gaz olarak da kullanabiliyor. Bu kapsamda 634.3 milyon TL tutarında doğal gaz desteği verdik. 2022'de vatandaşlarımızın elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin 270 milyar TL'si devletimiz tarafından karşılandı" demişti.

MUHALEFET DOĞAL GAZ ZAMMINI HATIRLATTI
CHP'li Ahmet Akın ise sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza 1 Ekim itibarıyla yüzde 20 zam yapıldığına dikkat çekerek, seçimden sonra akaryakıt ürünlerinde yapılan zamların üretim maliyetlerinde artışa yol açtığını, kış öncesi doğal gaz ve elektriğe yapılacak her zammın enflasyonda artışa neden olacağını söyledi.

Gelen doğal gaz faturalarında 25 metreküpe kadar olan tüketim ücretsiz olurken, tüm Türkiye'de 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküp yaklaşık 120 liralık gaz ücretsiz olacak.

2023 yılından bu yana doğal gaz faturalarındaki 25 metreküplük kısım devlet tarafından karşılanıyor. Kullanım miktarı bunu altında kalırsa vatandaşlar ücret ödemiyor.