Kaya’dan PTT’nin kuruluş yıldönümü açıklaması

Kaya’dan PTT’nin kuruluş yıldönümü açıklaması
PTT’nin 181’inci kuruluş yıldönümü Sarayönü PTT Şubesi’nde kutlandı.Sarayönü PTT Şubesi Müdür vekili Yunus Kaya, kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada PTT’nin değişime ayak uydurarak uyguladığı...

PTT’nin 181’inci kuruluş yıldönümü Sarayönü PTT Şubesi’nde kutlandı.

Sarayönü PTT Şubesi Müdür vekili Yunus Kaya, kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada PTT’nin değişime ayak uydurarak uyguladığı yeniliklerle ayakta kaldığını söyledi.

İki asra yakın bir tecrübe ile kamu hizmeti sunduklarını kaydeden Kaya, PTT’nin 23 Ekim 1840 yılında posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla kurulduğunu ifade etti.

Kaya, konuşmasında “PTT İlk Posta Teşkilatı, Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devleti’nin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla kurulmuştur. Telgrafın icadının 11. yılında ülkemizde telgraf hizmetleri başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur. 23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manuel telefon santralinin İstanbul’da hizmete verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır.” dedi.

PTT çalışanlarının halka en iyi hizmeti vermek için çalıştığını belirten Kaya, “Görev yaptığımız her dönemde halka en iyi hizmeti verme azim ve gayreti içinde olduk. Bireylerin ve kurumların ayakta kalabilmeleri için değişime kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Biz yılların getirdiği tecrübe ile kamu hizmeti sunuyoruz. Fakat kamu hizmeti özel sektör mantığı ile sunma işlemini başlattık. Çalışanlarımızın kurumlarına sahip çıkarak bizi müşterilerimizin gözü önünde önemli bir mevkie taşıdılar” şeklinde konuştu.