Kirada yüzde 25 sınırı kalkıyor mu? Çözümü Mehmet Şimşek açıkladı!

Kirada yüzde 25 sınırı kalkıyor mu? Çözümü Mehmet Şimşek açıkladı!
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesinin vatandaşları geçici olarak koruma amaçlı olduğunu belirterek, sorunun çözümü için yapacaklarını anlattı. Peki Temmuz 2024'te sona erecek...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesinin vatandaşları geçici olarak koruma amaçlı olduğunu belirterek, sorunun çözümü için yapacaklarını anlattı. Peki Temmuz 2024'te sona erecek olan kirada yüzde 25 artış uygulaması uzatılacak mı? İşte ayrıntılar…

Türkiye’de yabancıların vatandaşlık alabilmek için konut satın almaya başlaması ve sığınmacı sayısındaki artış ile fahiş oranda artan konut kiralarına hükümet bir süre önce yüzde 25 sınırı getirmişti. Temmuz 2024’te uygulamadan kalkacak olan yüzde 25 sınırının uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarına ilişkin yaptığı açıklamada, kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi uygulamalarla vatandaşların korunmasının amaçlandığını belirterek, “Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacak” dedi.

“EKONOMİK GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR”

Bakan Şimşek’in açıklamasını değerlendiren Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, yüzde 25 kira sınırlamasının ekonomik gerçeklerle örtüşmediğini vurguladı. Özelmacıklı, şunları söyledi:

“Yüzde 25 sınırının kaldırılması beklenen bir gerçektir. Şöyle özetleyebiliriz: Gayrimenkul sektörü pandemi döneminden itibaren yaşadığı üretim eksikliğini derin bir şekilde hissetmeye devam ediyor. Gerek artan maliyetler gerekse de finansmana erişimdeki problemler gayrimenkule erişimi gittikçe zorlaştırdı. İster istemez de insanların daha yoğun şekilde kiralık dairelere talebi gerçekleşti.

Gerek şubatta yaşadığımız deprem felaketi, kentsel dönüşüm gibi ihtiyaçlar son dönemde üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları fiyatları önemli bir derecede birçok şehirde artırdı. Tabi ekonomi ile ilgili kısma baktığımızda aslında bunun önemli nedeninin bozulan ekonomik denge olduğunu söylemek lazım. Zaten yüzde 25 kira sınırlaması ekonomik gerçeklerle de örtüşmüyor."

HABER MERKEZİ