Kırsal kalkınmaya yüzde 50 hibe desteği

Kırsal kalkınmaya yüzde 50 hibe desteği
Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programıyla ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programıyla ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarının, verilen yüzde 50 hibe uygulamasıyla desteklenmeye devam ettiğini belirtti.

Yarısı devletten

Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla yapılacak yatırımlara yönelik hibe tutarı açıklandı. 2 milyon liraya kadar olan kırsal kalkınma yatırımının yarısını devlet karşılayacak. Kalan yüzde 50'sini ise başvuru sahipleri temin edecek.

Soğuk hava deposu, silo, yenilenebilir enerji, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar gibi çeşitli alanlarda yapılacak yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlayacak. Destekten yararlanacak yatırımların 1 Ekim 2018 tarihine kadar tamamlanmış olması gerekiyor. Yeni tesis yatırımlarında 2 milyon lira, kapasite artırımı yatırımlarında 1 milyon 750 bin lira, tamamlama yatırımlarında ise 1 milyon 750 bin liraya kadar olan yatırımların yüzde 50'si hibe desteği olarak verilecek. Yatırımlarda inşaat işleri alımları, makine, ekipman ve malzeme alım giderleri desteklenecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunu sağlanması amacıyla yeni teknolojileri içeren yatırımlara hibe desteği vermeye başlıyor. Bu kapsamda 2020 yılı sonuna kadar, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere destekler verilecek.

İki ana başlıkta destek

Yatırımlar, 'ekonomik yatırım' ve kırsal ekonomik altyapı yatırımı' olmak üzere iki ana başlık altında desteklenecek. Ekonomik yatırım başlığında, yeni tesis olan başvurularda 2 milyon lira, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme yatırımlarında 1.5 milyon lira, tamamlama yatırımlarında ise 1 milyon 750 bin liraya kadar olan projelere yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Kırsal ekonomik altyapı yatırımlarında ise kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1.5 milyon lira, diğer yatırım konuları için 500 bin liralık projeler yapılacak.