Kış lastiği uygulaması bitti

Kış lastiği uygulaması bitti
Sarayönü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Karataş, kış lastiği uygulamasının 1 Nisan 2017 günü itibariyle sona erdiğini söyledi. Karataş ayrıca, araçların yazlık bakımlarının nasıl yapılması gerektiği...

Sarayönü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Karataş, kış lastiği uygulamasının 1 Nisan 2017 günü itibariyle sona erdiğini söyledi. Karataş ayrıca, araçların yazlık bakımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, kış lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmediğini hatırlatan Sarayönü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Karataş, çıkarılan yönetmelikle 1 Aralık 2016d'a başlayan kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması kapsamında kış lastiği takmayan araçlara Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Emniyet ve Jandarma ekiplerince para cezası kesildiğini ifade etti.

Araçların yazlık bakımı hakkında bilgi veren Karataş, "Kışın, kötü hava koşullarından geçen aracınızı yaza hazırlamak için aracınızın belli bir araç bakımından geçmesi gerekmektedir. Yazın yapılan seyahatlerde başa en sık gelen sorun, motorun hararet yapmasıdır. Bunun önüne geçmek için, aracın soğutma sistemini her iki yılda bir tamamen boşaltıp yıkayarak tekrar doldurulmasını sağlayın. Sıvının seviyesini kontrol edin. Motor tamamen soğumadan radyatör kapağını açmayınız ve kayışların, kelepçelerin, hortumların sıkılık ve durumlarını kontrol ettiriniz. Motor yağını ve yağ filtresini katalogda belirtilen sürelerde değiştiriniz. Eğer o süreye yakınsanız ve seyahate çıkacaksanız, değişimi seyahat öncesinde yapmalısınız. Eğer aracınızda düşük güç, ilk harekette zorluk, bozuk rölanti ya da avans ayarı gibi problemleri varsa bir servise götürünüz. Lastikleriniz eskiyse yola çıkmayınız. Yanınızda bulundurduğunuz yedek lastiklerinizin de durumunu kontrol ediniz. Uzun yolculuklardan önce mutlaka frenlerinizi kontrol ettiriniz. Akünün asit yoğunluğu ve gücü kontrol edilmelidir. Aküler yılın herhangi bir zamanında arızalanabilir o yüzden yola çıkmadan önce akünüzü mutlaka kontrol ettiriniz. Genel olarak yıl içinde siz de akünüze bakım yapabilirsiniz. Tel bir fırça ile kutupları ve kablo başlarını fırçalayabilir, tüm yüzeyi temizleyebilir ve bağlantıları sıkabilirsiniz. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka lambalarınızı silin, size sağlam bir görüş açısı sağladıklarından emin olun. Farlarınızı ayarlattırın" dedi.