Kış lastiği uygulaması bu hafta bitiyor

Kış lastiği uygulaması bu hafta bitiyor
Sarayönü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Karataş, kış lastiği uygulamasının Perşembe günü sona ereceğini söyledi. Karataş ayrıca, araçların yazlık bakımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda...

Sarayönü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Karataş, kış lastiği uygulamasının Perşembe günü sona ereceğini söyledi. Karataş ayrıca, araçların yazlık bakımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.

Aralık-Nisan ayları arasında kış lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmediğini hatırlatan Sarayönü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Karataş, Aralık ayınca başlayan kış lastiği takma zorunluluğu uygulamasının Perşembe günü itibariyle sona ereceğini ifade etti.

Ulaşımın sağlıklı ve güvenli sürdürülmesi için lastiğin mevsimine uygun şekilde takılmasının önem taşıdığını belirten Karataş, “Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi öneriliyor. Hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak da mevsimine uygun lastik takılması gerekir.” dedi.

Karataş lastiğin hava basıncının kontrol edilmesinin de sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilecek durumları önlemek için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Araç bakımlarını yaptırın

Araçların yazlık bakımı hakkında bilgi veren Karataş, “Kışın, kötü hava koşullarından geçen aracınızı yaza hazırlamak için aracınızın belli bir araç bakımından geçmesi gerekmektedir. Yazın yapılan seyahatlerde başa en sık gelen sorun, motorun hararet yapmasıdır. Bunun önüne geçmek için, aracın soğutma sistemini her iki yılda bir tamamen boşaltıp yıkayarak tekrar doldurulmasını sağlayın.

Motor yağını ve yağ filtresini zamanında değiştiriniz. Eski lastikle yola çıkmayınız. Uzun yolculuklardan önce mutlaka frenlerinizi kontrol ettiriniz. Akünün asit yoğunluğu ve gücü kontrol edilmelidir. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka lambalarınızı silin, size sağlam bir görüş açısı sağladıklarından emin olun. Farlarınızı ayarlattırın.” şeklinde konuştu