Kıtır kıtır turşu yapmak için bilmeniz gerekenler: Somer Şef sırrını açıkladı

Kıtır kıtır turşu yapmak için bilmeniz gerekenler: Somer Şef sırrını açıkladı
Kıtır kıtır turşu yapmak için bu adımlara dikkat ederek, doğru malzemeleri seçip temiz bir ortamda doğru teknikleri uygulayarak lezzetli turşular elde edebilirsiniz.

Kıtır kıtır turşu yapmak için birkaç önemli noktayı bilmek oldukça önemlidir. Turşu yapımı, doğru malzemelerin seçilmesi ve doğru tekniklerin uygulanması gerektiren bir süreçtir. İşte kıtır kıtır turşu yapmak için bilmeniz gerekenler:

Kıtır kıtır turşu yapmak için bu püf noktalarına dikkat etmek, lezzetli ve sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Somer şefin altın oran olarak adlandırdığı bu bilgileri uygulayarak, ev yapımı turşularınızla misafirlerinizi ve sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz.

Turşu yapımı, geleneksel bir Türk mutfağı uygulamasıdır ve doğru yapıldığında harika bir lezzet ortaya çıkar. Ancak, kıtır kıtır turşu yapmak için bazı püf noktalarını bilmek önemlidir. Ünlü şef Somer, turşu yaparken kullanılması gereken altın oranı açıkladı ve bu konuda bilgi sahibi olmanızı öneriyor.

MasterChef’in sevilen jüri üyesi Şef Somer Sivrioğlu ülkemizde geleneksel bir lezzet olan turşu ile ilgili milyonların merak ettiği bazı püf noktalarını açıkladı.

Ünlü şef sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan turşunun altın orana göre yapılması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca bu şekilde yapılan turçunun çok daha lezzetli ve uzun süre beklese bile asla erimeyeceğini ifade etti.

SOMER ŞEFTEN TURŞU TARİFİ

Malzemeler:

- 1 çay bardağı üzüm sirkesi
- 1 litre su
- 3 kaşık kaya tuzu
- İnce dilimlenmiş yarım limon
- Fermantasyonu sağlaması için 4-5 adet nohut

Yapılışı:

- Turşu yaparken en önemli ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarından biri turşu için seçtiğiniz sebzeleri koyacağınız kavanozun içinde iyice sıkıştırma işlemidir.

- Aynı zamanda turşunun su oranını az tutmanız gerekiyor.

- Turşuyu kurduktan sonra minumum 2 hafta ile 1 ay arasında bekletmeniz gerekiyor.


- Yoksa turşularınız olmaz ve zor olgunlaşır. Turşularınız zamanında olgunlaşması için ve fermantosyon işleminizin gerçekleşmesi için asla kavanozunuzun kapağını açmamanız gerekiyor.

Kaynak: Yasemin.com

Kaynak:HABER MERKEZİ