Kızılay kan bağışı alacak

Kızılay kan bağışı alacak
Sarayönülü vatandaşların kan bağışı konusunda bilinçli olduğu vurgusunu yapan Turan, Ramazan ayında oruç tutan vatandaşların gün içerisinde bağış yapamaması nedeniyle her zamankinden daha çok kan bağışına ihtiyaç duyulduğunu...

Sarayönülü vatandaşların kan bağışı konusunda bilinçli olduğu vurgusunu yapan Turan, Ramazan ayında oruç tutan vatandaşların gün içerisinde bağış yapamaması nedeniyle her zamankinden daha çok kan bağışına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yürüttüğü diğer insani yardım çalışmalarının yanı sıra ülkemizin kan ihtiyacının tamamını gönüllülerden karşılamak üzere çalışan Kızılay, ilçemizde “Kan Dostum” kampanyası kapsamında 22 Nisan Cuma ve 23 Nisan Cumartesi günü 2 gün süre ile Sarayönü Belediyesinin Eski Düğün salonunda Kızılay Kan Toplama ekipleri kan bağışlarını kabul edecek.

Yaşı ve sağlık durumu el veren tüm vatandaşları kan bağışına davet eden Türk Kızılayı Sarayönü Temsilcisi Halil İbrahim Turan, insanın insana yapacağı en büyük yardımlardan birinin kan bağışı olduğunu söyledi.

Ramazan ayı nedeniyle bağışların iftardan sonra alınacağını vurgulayan Turan yaptığı açıklamada, “Yeni doğan ve kanın değişmesi için kana ihtiyacı olan bebeklerimiz, hayatları boyunca kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan Hemofili’li ve Talasemi’li hastalarımız, ameliyat olacak insanlarımız veya trafik kazalarında yaralanan vatandaşlarımızın sizlerin bağışlayacağı kana ihtiyaçları vardır. Onlara ancak sizler yarımcı olabilirsiniz. Çünkü kan yapay olarak üretilemeyen ve kaynağı sadece insan olan bir sıvıdır.” dedi.

Dini açıdan kan bağışında bulunmanın orucu bozmadığını vurgulayan Turan, "Ama oruçlu olmaları hasebiyle insanlar gündüz kan vermekten imtina ediyorlar. Kan vermek orucu bozmaz ancak sağlık bakımından doktorlarımız oruçlu olanlar için akşamları daha çok tercih ediyorlar. O yüzden şubelerimizin bulunduğu her yerde 300'ü aşkın meydanda sabit kan toplama merkezleri kuruyoruz. İftardan sahura kadar buralarda hizmet veriyoruz." dedi.

Turan, insanlara ihtiyacı olan kanı eksiksiz şekilde ulaştırmanın gayreti içerisinde olduklarını dile getirdi.