Kategoriler
GÜNCEL SARAYÖNÜ

Koçaş, “haksız rekabet oluşturuluyor”

Sarayönü Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş, halka ucuz et satışının sadece iki zincir market üzerinden gerçekleştirilmesinin haksız rekabete yol açtığını söyledi.

“Etimizi kasaptan alacağız, hem üreticimize, hem esnafımıza katkı sağlayacağız” anlayışında olduklarının altını çizen Koçaş, “Ucuz etin yalnızca iki zincir markette satılması, yıllarca bu işe emek vermiş kasap esnafımızı mağdur eder. İthal edilen et ne şekilde dağıtılacak, kimyevi içeriği ne olacak, paketlenirken insan sağlığına zararı olacak mı? 100 Gram et alacak vatandaş da mağdur olacak çünkü bir paket et almak zorunda kalacak. Bu haksız rekabetin önüne geçilmesi için çalışma başlatılmalı” dedi.

Ucuz et satışının zincir markette satılmasının kasap esnafına haksızlık olduğunu vurgulayan Koçaş, “Yurtdışından ithal edilen et hem vatandaşı hem de kasabı mağdur eder. Ülkemizde mağaza sayısı olarak daha fazla tercih edilen firmalar çok ama sadece ekmek parasını kazanmak için bunca yıl emek vermiş insanlara haksız rekabet. Ucuz eti çok fazla mağaza sayısı olan firmalar satacak o zaman her şeyi onlar yapsın esnaf ne yapacak? Bununla beraber bu et hangi vasıfta, hangi cins kimyevi içeriklerle vatandaşa ucuz olarak satılacak? İçeriği ne olacak, paketlenirken sağlığa zararı olacak mı?” diye konuştu.

 

“Kendi besicimiz desteklenmeli”

Kasap esnafına karşı haksız rekabetle ilgili çalışma başlatılması gerektiğinin altını çizen Koçaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Yılda ortalama 15 kg et tüketiyoruz. Bu tüketim oranı artmadı ki fiyatlar da artsın. Liberal ekonomilerde fiyatlar kendi kendine oluşur. Etlere gelen zamların müsebbibi esnaf gibi gösterilmesi haksızlık. Ucuz et için meralardaki bireysel işletmelere ağırlık verilmeli. Piyasada yerli hayvanların üretimindeki teşvikler gerçekten bireysel işletmelere verilse et zaten ucuzlar. Yurtdışından ithalata değil, kendi besicimizin yetiştirdiği hayvanlara ihtiyacımız var. Biz istiyoruz ki adil bir ticaret ortamı olsun. Biz esnafın temsilcisi olarak gerekli mücadeleyi gösteriyoruz. Vatandaşın da bizi desteklemesi lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir