Kombi ve soba kullanımı uyarısı

Kombi ve soba kullanımı uyarısı
Sarayönü’nde ORDE Enerji firma sahibi Orkun Demirpolat, soğuk havanın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde kalorifer, kombi ve soba seçiminde ve kullanımında dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.Demirpolat, yaptığı...

Sarayönü’nde ORDE Enerji firma sahibi Orkun Demirpolat, soğuk havanın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde kalorifer, kombi ve soba seçiminde ve kullanımında dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Demirpolat, yaptığı açıklamada, “Soğuk havanın kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı bu günlerde kalorifer, kombi ve sobalarımızı yaygın olarak kullanmaya başlayacağız. Hem çevremiz hem de sağlığımız için kullanmış olduğumuz bu cihazlarda kullanılan yakıtların önemi oldukça fazladır. Doğalgaz havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında hava ile karışımı durumunda ateş veya kıvılcım ile temas ettiğinde patlar. Bu nedenle Doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiç bir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır” dedi.

“Havalandırma çok önemli”

Demirpolat, “Doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, ortamda oksijen miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması ve gaz sızıntısının önlenmesi gerekir. Kombilerin alınmasında ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu emniyet sistemleridir. Doğalgaz kombilerinde ve şofbenlerinde kullanılan emniyet sistemleri markalara göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, üzerinde emniyet sistemi çok olan markaların tercih edilmesi yaşamsal risklerin azaltılması anlamında faydalı olacaktır” diye konuştu.

“Bakımlı kombiler daha verimli çalışır”

Kullanılmakta olan cihazların belli dönemlerde bakımlarının yapılmasının maddi giderlerin azaltılması için gerekli olduğunu kaydeden Demirpolat, “Bu bakımların yapılması kombilerimizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Yetkili servislere belirli dönemlerde yaptırılacak bu bakımlar kullanıcı vatandaşlarımız tarafından ihmal edilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır. Yakıt tasarrufunu sağlayacağımız bir başka unsur ise, çalışmakta olan cihazlarımızı tamamen kapatmak yerine ısı ayarını azaltmamızdır. Cihazların yeniden çalışması için sarf edilmesi gereken yakıt miktarı, kısık ayarda çalışan cihazlarının sarf edeceği yakıt miktarından daha fazla olacaktır. Bu yakıt ve cihazların sebebiyet vereceği üzücü ve ölümlere varan kazaların olmaması en büyük temennimizdir” şeklinde konuştu.