Konya 2023'te kaç milletvekili çıkaracak?

Konya 2023'te kaç milletvekili çıkaracak?
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), nüfus verileri kapsamında illerin milletvekili sayıları Resmi Gazete'de yayımlandı. TÜİK'in 2022 nüfus verilerine göre hesaplandı. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});]]>Türkiye İstatistik...

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), nüfus verileri kapsamında illerin milletvekili sayıları Resmi Gazete'de yayımlandı. TÜİK'in 2022 nüfus verilerine göre hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son 31 Aralık 2022 nüfus bilgilerinin açıklandığı aktarılan kararda, bu kapsamda 600 milletvekilinin il ve seçim bölgelerine göre dağılımları yer aldı.

Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından iletilen son nüfus bilgilerini esas alarak, 2023 seçimlerinde illerin çıkaracağı milletvekili sayısını açıkladı.

Konya'nın milletvekili sayısı kaç olacak?

İstanbul 98 milletvekili ile 3, Ankara 36 milletvekili ile 3, İzmir 28 milletvekili ile 2 ve Bursa'nın da 20 milletvekili ile 2 seçim çevresine bölündü. Konya'da vekil sayısı 2023 seçimlerinde 15 milletvekili olacak.

Türkiye'nin toplam vekil sayısı 600 olacak. Deprem bölgesindeki illerin milletvekili sayısı ise değişmeyecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan YSK kararında, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 5'inci maddesinde genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasının ardından en geç 6 ay içinde açıklanacağının hüküm altına alındığı hatırlatıldı.