Konya işsizliğin düşük olduğu iller arasında

Konya işsizliğin düşük olduğu iller arasında
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)e göre Türkiye’de 2021’de yıllık işsizlik oranı yüzde 12.0 oranında gerçekleşirken bazı illerdeki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının iki katından fazla oldu. Şanslı illerdeki işsizlik...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)e göre Türkiye’de 2021’de yıllık işsizlik oranı yüzde 12.0 oranında gerçekleşirken bazı illerdeki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının iki katından fazla oldu. Şanslı illerdeki işsizlik oranı ise Türkiye ortalamasının yarısından daha düşük düzeyde kaldı. Konya ve Karaman'da 2021'de toplam işsiz sayısı 74 bine yükseldi. İki kentin işsizlik oranı ise yüzde 7,9.

Türkiye genelinde 63.7 milyon olan çalışma çağındaki 15 yaş üzeri nüfusun 12.2 milyonu ve 32.7 milyonluk işgücünün 6.6 milyonu İstanbul’da yaşıyor.

Türkiye’deki 3.9 milyon işsizin 814 bini de İstanbul’da yaşıyor.

Kamu çalışanlarının çokluğuna karşın Ankara’da işsizlik oranı ise Türkiye ortalamasının üzerinde, yüzde 13.4 olarak gerçekleşti. Ankara’daki 2.3 milyonluk işgücünün 2 milyonu istihdam edilebilirken, 314 bin kişi işsizler ordusunda yer alıyor.

KONYA VE KARAMAN'DA İŞSİZLİK ORANI

2020'de 69 bin kişinin işsiz olduğu Konya ve Karaman bölgesinde, işsizlik oranı yüzde 7,8 olarak gerçekleşmişti. 2021'de ise Konya ve Karaman'da 5 bin kişinin daha işsizler ordusuna katılmasıyla iki kentte toplam işsiz sayısı 74 bine yükseldi. 2021'de Konya ve Karaman 7,9'luk  işsizlik oranıyla Türkiye ortalamasının altında yer aldı.

 

EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK İŞSİZLİK SIRALAMASI DEĞİŞMEDİ

İşsizlik oranının en yüksek ve en düşük olduğu iller 2020 yılına göre değişmezken işsizlik oranları her iki grupta da iyileşme kaydetti. İşsizlik oranının en yüksek olduğu iller yüzde 29.8 oranı ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu. Van, Muş, Bitlis ve Hakkari ise yüzde 20.4 ile işsizliğin en yüksek olduğu ikinci grup illeri oluşturdu.

İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 5.8 ile Kastamonu, Sinop ve Çankırı’da kaydedildi. Balıkesir, Çanakkale, Konya, Karaman, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illeri ise yüzde 7.9 oranı ile işsizliğin düşük olduğu iller arasında yer aldı.