Konya otomotiv yan sanayi sektörü hedef büyüttü

Konya otomotiv yan sanayi sektörü hedef büyüttü
Konya Ticaret Odası’nın (KTO) düzenlediği Avustralya Otomotiv Yedek Parça Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonu tamamlandı.Konya’dan 18 firmanın katıldığı İkili İş Görüşmeleri (B2B) programında toplam 195 ikili iş görüşmesi...

Konya Ticaret Odası’nın (KTO) düzenlediği Avustralya Otomotiv Yedek Parça Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonu tamamlandı.

Konya’dan 18 firmanın katıldığı İkili İş Görüşmeleri (B2B) programında toplam 195 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Program çerçevesinde Konyalı firmalar Avustralyalı firmaları ziyaret ederek iş bağlantıları kurdu. KTO Heyeti, Sydney ve Melbourne'da Türkiye Başkonsolosları ve Ticaret Ataşeleri ile bir araya geldi. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erkuş, “18 firmamız ile katıldığımız Avusturalya’da Konya otomotiv yan sanayi sektörümüz tanıttık” dedi.

PAZAR ARAŞTIRMASINDA AVUSTURALYA ÖNE ÇIKTI

Konya Ticaret Odası, sektörel ticaret heyeti organizasyonu yapılacak ülkelerin belirlenme aşamasında, dünya ithalat, Türkiye ve Konya ihracat verileri çıkartılarak çapraz sorgulama yapılıyor. Belirlenen sektörde ithalatçı ülkelerin ithalat yaptığı diğer ülkelerle rekabet edebilirlik durumu tespit ediliyor. Çalışmalar neticesinde, Avustralya Otomotiv Yan Sanayi Sektöründe daha fazla keşfedilmesi gereken potansiyel bir pazar olduğu, ülke ve şehir olarak bu pazardan yeteri miktarda pay alınamadığı neticesine varıldı. Araştırmaya göre; Avusturalya’da ithalatçı firmaların yoğun olarak bulunduğu Sydney ve Melbourne bölgeleri öne çıktı. Öncelikli olarak bu bölgelere organizasyon yapılması uygun görüldü. Konya’dan 18 firmanın katılımıyla Avustralya’da Sydney ve Melbourne şehirlerinde iş görüşmeleri, firma ve kurum ziyaretleri gerçekleştirildi.