Konya’da araç muayenesinde emsal karar! Başvuran parasını geri alabilecek

Konya’da araç muayenesinde emsal karar! Başvuran parasını geri alabilecek
Konya'da aracının vize işlemleri için kredi kartıyla yaptığı ödemeyi geri almak amacıyla Tüketici Hakem Heyetine başvuran araç sahibi 128,18 TL’lik farkı geri aldı. Emsal niteliğindeki karara göre başvuran herkes parasını geri alabilecek

Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde Otomotiv yedek parçası satışı yapan Hüseyin Özdemir (34) isimli vatandaş, araç muayenesine götürdüğü otomobilinin vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için alınan 128,18 TL farkın kendisine geri ödenmesi amacıyla Tüketici Hakem Heyeti'ne yaptığı başvuruda zafer kazandı.

Otomobilini vize işlemlerini yaptırmak için 28 Aralık 2023 tarihinde TÜVTÜRK’ün araç muayene istasyonuna giden Özdemir, 1130,44 TL vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdi. Ödemenin 128,18 TL’sinin kredi kartından kaynaklanan fark olduğunu gören Özdemir, durumu avukatı Emre Akman’a anlattı. Alınan 128,18 TL farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4'üncü maddesinin 3'üncü fıkrasına aykırı olduğunu öğrenen Özdemir, paranın iadesi için 7 Şubat'ta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

“BU UYGULAMA SONA ERMELİ”
Amacının paranın iadesinden ziyade, vatandaşların bilinçlenmesi ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olan bu uygulamanın sona ermesi olduğunu vurgulayan Özdemir, yaşadıklarını şöyle aktardı:
''Yılbaşından üç gün önce Seydişehir ilçesinde muayene randevusu aldım. Aldığım saat ve randevuda aracımı muayeneye götürdüm. İşlemleri yaptıktan sonra sıra ödemeye geldi. Kredi kartıyla ödeme yapılacağında fark alındığını gişedeki görevli söyledi. Ben de o an için alınan farkın nedenini sormadım.

Kabul ederek ödememi yaptım. Aracım da zaten muayeneden geçmedi. Avukatıma danıştım ve alınan farkın yasal olmadığını öğrendim. Ben de hakkımı yasal olarak aramak istedim. Gereken işlemleri de avukatım aracılığıyla başlattım. Amacımız burada 128,18 TL'nin kesilmesi değil. Bundan sonra vatandaşların mağdur olmamaları için ben şikayetimi oluşturdum. Öncü olmak vesilesiyle insanların bu durumu dikkate almasını istiyorum.''

“TÜKETİCİNİN KORUNMASI KANUNU'NA AYKIRI”
Özdemir'in avukatı Emre Akman, alınan ücretin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olduğunu belirterek, ''Biliyorsunuz ki aracı muayene ettirmek için bir ücret var. Bu ücreti nakit ödediğinizde 1130,44 TL, ancak kredi kartıyla ödediğimizde 128,18 TL ekstra üzerinde bir fark koyarak bu para tahsil ediliyor. Sadece müvekkilimden değil. Tüm insanlardan bu para tahsil ediliyor. Bu durum Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a tamamen aykırı. Çünkü kredi kartta artık günümüzde her yerde geçerli.

Bunun kesinlikle göz önüne alınması gerekiyor. Kartla vatandaş ödeme yapıyor diye, kesinlikle bir fark alınması kabul edilemez. Bu durum kesinlikle hukuka aykırı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a dayanarak Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayetimizde bulunduk. Şu an süreç devam ediyor. Amacımız kesinlikle bizden alınan farkın geri iadesi durumu değil. Buradaki durum kesinlikle karttan ödeniyor diye vatandaştan ekstra haksız olarak Tüketici Kanunu'na aykırı olarak bir ödeme alınıyor olmasıdır'' diye konuştu.