Konya’da kaçak oto operasyonu

Konya’da kaçak oto operasyonu
Konya merkezli 10 ilde (Konya, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, Hatay, Ankara, Antalya) , turistik kolaylıklar kapsamında ülkeye getirilen araçları 3. şahısların kullanımına bırakan ve araçları parçalayıp...

Konya merkezli 10 ilde (Konya, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, Hatay, Ankara, Antalya) , turistik kolaylıklar kapsamında ülkeye getirilen araçları 3. şahısların kullanımına bırakan ve araçları parçalayıp satarak büyük vergi kayıplarına neden olan suç örgütüne yönelik operasyon düzenlendi.

Konyalı İç İşleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından operasyonla ilgili bilgileri paylaştı

Konya’da kaçak oto operasyonu

240 milyonluk dev vurgun!

İçişleri Bakanlığı'nın duyurduğu operasyonda 2018-2022 yılları arasında turistik kolaylıklar kapsamında tahmini değeri 240 milyon TL olan 115 taşıtı ülkemize getirdiği, yapılan operasyonda 12 şahısın yakalandığı, 15 adet çekici, 5 adet otomobil, 15 adet dorse ve çok sayıda ruhsat, change işleminde kullanılan numaratör ve şase levhasının ele geçirildiği öğrenildi.

Bakanlığın yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verildi: Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı tespitleri doğrultusunda ve koordinesinde, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ile Oto Kaçakçılığı suçuna yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında;

Geçici ithalat (turistik kolaylıklar) kapsamında ülkemize getirilen araçları 3. şahısların kullanımına bırakan, araçları parçalayarak ülkemizde satan veya usulsüz tescil yaparak büyük vergi kayıplarına neden olan şahıs ve suç grubunun faaliyetleri tespit edilmiştir.

Söz konusu suç grubunun 2018-2022 yılları arasında turistik kolaylıklar kapsamında 115 taşıtı (tahmini değeri 240 milyon TL) ülkemize getirdiği belirlenmiştir.

Operasyon kapsamında şahıs ve araçlara yönelik yapılan araştırmalarda; ülkemize araç getirdiği tespit edilen yabancı uyruklu şahısların bulunduğunun tespit edilmesi üzerine bahse konu operasyon uluslararası boyut kazanmıştır. Yabancı uyruklu şahısların kurye olarak kullanılmak suretiyle ülkemize araç getirme sürecinde rol oynadıkları belirlenmiştir.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 12 şahıs yakalanmış, 15 adet çekici, 5 adet otomobil, 15 adet dorse ve çok sayıda ruhsat, change işleminde kullanılan numaratör ve şase levhası ele geçirilmiştir.

Etiketler :