Konya†da Sultan Selim Camii ibadete açılıyor

Konya†da Sultan Selim Camii ibadete açılıyor
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, rahmet, bereket ve kurutuluş ayı Ramazan ın şehrimize, ülkemize ve bütün İslam alemine hayırlar getirmesini dileyerek, restorasyonu tamamlanan Sultan Selim Caminin Ramazan ayının ilk günü ibadete açılacağını açıkladı.

Mübarek Ramazan ayının gelişi nedeniyle bir açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalıların ve bütün İslam aleminin mübarek Ramazan ayını tebrik etti. Ramazan ayının Konya da her zaman farklı bir coşkuyla yaşandığını dile getiren Başkan Akyürek, “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da kurtuluş vesilesi olan Ramazan ayına kavuşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Manevi iklimimizde müstesna faziletleriyle önemli bir yere sahip olan Ramazan ayı, Allah a olan kulluk şuurunu derinden hissettiğimiz, milli birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, yardımlaşma duygularının en üst seviyede olduğu bir aydır. Tokların açın halinden daha iyi anladığı Ramazan-ı Şerif te insanımızı gözetelim. İhtiyaç sahiplerinin yanında yer alalım. Şehrimizde bulunan mülteciler de dahil olmak üzere çevremizde olan ihtilaç sahiplerinin yanında yer alalım. Yetimleri, öksüzleri ve kimsesizleri mutlaka bulup özellikle manen destekleyelim ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışalım” dedi.

Sultan Selim Caminin ne zaman ibadete açılacağını dile getiren Başkan Akyürek, “Rahmet, bereket ve kurtuluş ayı olan Ramazan, Konyamızda bir başka güzel yaşanır. Ramazan coşkusu evlerde, sokaklarda, işyerlerinde, ibadethanelerde, şehrin her yerinde hissedilir. Belediye olarak, şehrimizdeki bu güzelliğe her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli programlarla katkı sağlıyoruz. Mevlana Meydanı nda bu yıl da teravih namazları kılınacak. Teravih öncesi Sultan Selim Sohbetleri yapılacak. Ramazan başlangıcı ile birlikte Sultan Selim Caminin restorasyonu tamamlanarak hizmete açılmış oluyor. İlk teravih esnasında yağmur yağarsa namaz caminin içinde kılınacak. Hava müsait olursa Mevlana Meydanında namazlar kılınacak. Kültürpark taki Rahmet Akşamlarında her gün teravihten sonra Kur an-ı Kerim tilavetleri, Mevlid-i Şerif icraları, ilahiler, kasideler ve sohbetlerle Ramazan ı Şerif in havasına uygun programlar yapılacak. Paylaşma ve yardımlaşma ayında şehrimizin çeşitli kesimleri ile iftar programlarında bir araya geleceğiz. Rahmet ayı Ramazanın şehrimize, ülkemize ve bütün İslam alemine hayırlar getirmesini diliyor, daha nice Ramazanlarda buluşmayı Cenab-ı Allah tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler :