Konya'da tek etliekmek 80 lira oldu!

Konya'da tek etliekmek 80 lira oldu!
Konyalının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen etliekmeğin hamuruna yeni bir zam daha geldi. 180 gram etliekmek hamuru 7 lira, tek etliekmek ise 80 lira oldu.Konyalının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen etliekmeğin hamuruna...

Konyalının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen etliekmeğin hamuruna yeni bir zam daha geldi. 180 gram etliekmek hamuru 7 lira, tek etliekmek ise 80 lira oldu.

Konyalının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen etliekmeğin hamuruna yeni bir zam daha geldi. 180 gram etliekmek hamuru için yeni fiyat 7 lira oldu. Zam furyası sürüyor. 7'den, 70'e her ürüne zam geliyor. Konyalının haftada bir tükettiği, misafirlere muhakkak ikram edilen, 'şehrin yöresel lezzeti' denince akla ilk gelen etliekmek yine zamlandı.

180 gram etliekmek hamurunun yeni fiyatı için Konya Fırıncılar Odası komisyonunda görüşmeler sürüyordu. Karar açıklandı. Etliekmek hamuru 7 lira oldu. 180 gram etliekmek hamuru, 2021 yılının Aralık ayında 2 lira 75 kuruştan, 4 TL'ye yükseltilmişti. 2022 yılının Haziran ayında ise etliekmek hamuruna yeni bir zam daha gelmiş, 180 gram etliekmek hamuru 4 liradan, 5 liraya yükseltilmişti. Şimdi ise 7 TL'ye yükseltildi. Ekonomik dalgalanma, fırıncıları da olumsuz anlamda derinden etkiledi. Fırıncıların, girdi maliyetleri de zirveyi gördü. Fırıncının belini ise en fazla enerji maliyetleri büktü.

Elektrik ve doğal gaza yapılan yüklü zam, fırıncının maliyetini 2'ye, 3'e katladı. Bunun yanı sıra, un, maya ve diğer birçok üründeki fiyatlar da arttı. Kısa süre önce Konya'da 200 gram ekmeğin de fiyatı artmıştı. 200 gramlık ekmek, 3 buçuk liradan, 4 liraya yükseltilmişti. Ekmek zammının ardından da gözler etliekmek hamuruna çevrilmişti.

Ekmek zammının ardından etliekmek hamuruna zam beklentisi konusunda gazetemize değerlendirmelerde bulunan Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Elbette ekmeğe yapılan güncelleme diğer ürünleri de etkiyecektir. Ancak şu an için zam gelecek veya gelmeyecek şeklinde konuşamayız.

Şu an etliekmek hamuru ve simit için bir görüşme gerçekleştireceğiz, esnaf kardeşlerimizden oluşun bir komisyon ile görüşmeler sağlanacak daha sonra belli olacak. Fırıncılar olarak zamlardan memnun değiliz. Zam yapmak istemiyoruz kar marjımız düşüyor ancak girdi maliyetlerimiz de ortada” demişti.

Konya fırıncıları, pandemi sürecinden sonra da uzun bir dönem zararına satış yaptı. Alım gücü azalan vatandaşın, daha büyük bir ekonomik çıkmaza girmemesi adına fedakârlık yapan, gerektiği halde ekmeğe zam yapma konusunu gündeminden çıkaran fırıncılar, ağır girdi maliyeti altında ezilmeye devam ediyor.

Bazı fırıncıların etliekmek hamuru zammını istediği bilinirken, bazı fırıncıların da fiyat artışının satışlarına olumsuz yansıyacağını, işlerinin azalacağını söylediği biliniyor. Nihai karar verildi. Etliekmek hamuru 7 lira, tek etliekmek ise 80 lira oldu.