Konya’nın ünlü eseri UNESCO listesinde

Konya’nın ünlü eseri UNESCO listesinde
Beyşehir Eşrefoğlu Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini duyuran Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, bütün ziyaretçileri bu nadide eseri görmeye davet ettiOrta Asya’dan Horosan’a Türklerin mimarisini...

Beyşehir Eşrefoğlu Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini duyuran Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, bütün ziyaretçileri bu nadide eseri görmeye davet etti

Orta Asya’dan Horosan’a Türklerin mimarisini günümüze taşıyan ahşap direkli ve kirişli camilerinden Beyşehir’de bulunan Eşrefoğlu Camii UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

10 bin yıllık geçmişiyle dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük’ün ardından Eşrefoğlu Camii’nin de UNESCO listesine girdiğini açıklayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Hem ülkemizden hem de dünyadan ziyaretçileri şanlı ecdadımızdan bize miras kalan bu nadide eseri görmeye davet ediyorum. Konya’mız için hayırlı olsun” dedi.

Konya’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, paha biçilemez bu kültür hazinelerini korumak ve sonraki nesillere aktarmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Altay, Eşrefoğlu Camii’nin de listeye eklenmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Altay, şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediyesi olarak her köşesi tarihin köklü izlerini taşıyan Konya’mız, her dönemde insanlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Çatalhöyük’ün ardından Beyşehir Eşrefoğlu Camii’mizin de UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle büyük bir mutluluk duyduk. Bu tarihi değerlerin daha geniş kitlelere tanıtılması ve korunması için UNESCO Dünya Mirası listesine girmesini şehrimiz için oldukça kıymetli buluyorum. Hem ülkemizden hem de dünyadan ziyaretçileri şanlı ecdadımızdan bize miras kalan bu nadide eseri görmeye davet ediyorum. Konya’mız için hayırlı olsun.”

Eşrefoğlu Camii, Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinalidir. Konya’nın Beyşehir ilçesinin kuzeyinde, İçerişehir Mahallesi’nde yer alır. Eşrefoğlu Camii, bir türbe, kervansaray ve hamam ile birlikte külliye şeklinde 1296-1299 yılları arasında Eşrefoğulları Beyliği döneminde Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır.

HABER MERKEZİ