Koronavirüs'ün en çok görülen belirtileri!

Koronavirüs'ün en çok görülen belirtileri!
Türkye'de koronavirüs vaka sayısının artışı son hız devam ederken koronavirüs'ün en çok görülen belirtileri ve erken müdahalenin hastalığın vücuttaki ilerleyişini durdurduğu açıklandı.Sağlık Bakanlığı, hastalığa...

Türkye'de koronavirüs vaka sayısının artışı son hız devam ederken koronavirüs'ün en çok görülen belirtileri ve erken müdahalenin hastalığın vücuttaki ilerleyişini durdurduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, hastalığa maruz kaldığını düşünen ve belirtileri gösteren vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyor. İlk defa Çin'in Vuhan kentinden çıkan ve yaklaşık beş aydır tüm dünyayı esir altına alan corona virüsü dikkat çeken belirtilerle kendini gösteriyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

En yaygın semptomlar:

Ateş

Kuru öksürük

Yorgunluk

Daha seyrek görülen semptomlar:

Ağrı ve sızı

Boğaz ağrısı

İshal

Konjunktivit

Baş ağrısı

Tat alma veya koku duyusunun kaybı

Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Ciddi semptomlar:

Solunum güçlüğü veya nefes darlığı

Göğüs ağrısı veya göğüste baskı

Konuşma veya hareket kaybı

KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR?

Hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar gösterilmişti hastalık daha sonra insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma yönünde ilerledi.

Hastalığın partiküller ve damlacık yoluyla bulaştığı belirtilirken virüsün öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabildiği görüldü

14 GÜNE KADAR BELİRTİ GÖSTERMEYEBİLİR

Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşıyabilir, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır. SARS-CoV ve MERS-CoV epidemiyoloji bilgisine göre 14 güne kadar inkübasyon süresi olabileceği düşünülmektedir. Yeni vaka serilerinde inkübasyon süresi değerlendirilmektedir.