Kredi kartı kullananlar dikkat! 2 gün sonra her şey değişiyor

Kredi kartı kullananlar dikkat! 2 gün sonra her şey değişiyor
Kredi kartlarında taksitlere yönelik değişiklik yapılacağı gündemdeki yerini korurken, Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı sonrası kredi kartı faizlerinin de değişeceği öğrenildi.Ekonomim.com'dan...

Kredi kartlarında taksitlere yönelik değişiklik yapılacağı gündemdeki yerini korurken, Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı sonrası kredi kartı faizlerinin de değişeceği öğrenildi.

Ekonomim.com'dan Şebnem Turhan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeniden oluşturulan ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası, Haziran toplantısından itibaren politika faizinde artışa gitti. Politika faizi üç ayda yüzde 8,5’ten yüzde 25’e çıkarıldı.

Politika faizindeki bu değişim bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayacakları azami faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranının da yükselmesine sebep oldu.

MERKEZ BANKASI PERŞEMBE GÜNÜ YENİ FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

Referans faiz oranı politika faizi artışı öncesinde yüzde 0,81 seviyesinde iken Eylül itibariyle yüzde 2,26’ya, kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı da yüzde 1,36 iken yüzde 2,81'e yükseldi.

Merkez Bankası Para politikası Kurulu’nun 21 Eylül Perşembe günü gerçekleştirileceği toplantıda beklenti, faizin 500 baz puan artması yönünde. Bu artışın da kredi kartı faiz oranlarının artmasına neden olması bekleniyor.

BİREYSEL KREDİDE REKOR ARTIŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarında uygulanacak faiz ve gecikme faiz oranlarının özellikle bireysel kullanımda hız kesmeden devam ettiğini açıkladı.

Haziran ayı başında toplam 721.4 milyar lira seviyesinde olana bireysel kredi kartı bakiyesi, 8 Eylül itibariyle 924.7 milyar liraya çıktı. Haziran başında 344.8 milyar lira olan taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları 8 Eylül'de 502.7 milyar liraya çıktı.

TEKSİTLİ KREDİ KARTI HRCAMALARI DÜŞÜŞTE

Taksitli kredi kartı harcamaları aynı dönemde artış gösterdi. Haziran başında 368.6 milyar lira olan taksitli kredi kartı harcamaları, 8 Eylül haftasında 422 milyar liraya yükseldi. Taksitli kredi kartı harcamalarının oranı nisan sonundan bu yana geriliyor.

Nisan ortasında bireysel taksitli kredi kartı harcamaları toplam bireysel kredi kartı harcamaları içinde yüzde 53,4 paya sahipken bu oran 8 Eylül itibariyle yüzde 45,6'ya kadar geriledi. Bireysel taksitli kredi kartı harcamalarının toplam bireysel kredi kartı harcamalarındaki oranı 8 puan birden düşüş gösterdi.

FAİZ ORANLARININ DEĞİŞECEĞİ TARİH BELLİ OLDU

Öte yandan kredi faiz oranlarının da Merkez Bankasının Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı ile değişmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartı kullanımlarına önlem getireceklerine dair geçtiğimiz günlerde değişiklik sinyalleri vermişti.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.