KTO Eylül ayında önemli kararlar aldı

KTO Eylül ayında önemli kararlar aldı
KTO’nun, Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ardından Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk bir konuşma gerçekleştirdi.

Sözlerine, 2022 yılında Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu (İSO 500 - 2022) listesine giren Konyalı firmaları tebrik ederek başlayan Başkan Öztürk, Konya’nın firma sayısı, ihracatı ile bir çok ekonomik parametrede Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer aldığını ifade ederek Konya’nın listede daha fazla firma ile yer alacak kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Konuşmasına dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdiği sunumla devam eden Öztürk, Türkiye'nin önümüzdeki üç yıl için temel makroekonomik gösterge tahminlerini içeren Orta Vadeli Program ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Öztürk, “Seçimlerle birlikte oluşan yeni ekonomi yönetiminden iş dünyası olarak yapısal reformlar içeren somut yol haritası beklentimizi ifade etmiştik. Eylül ayı içerisinde önümüzdeki üç yılın (2024-2026) ekonomi dengelerini ortaya koyan Orta Vadeli Program Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplantıda açıklandı. Program, ekonomik gelişmeler çerçevesinde sıkı para politikası, mali disiplin ve yapısal reformalar olmak üzere üç temel dayanak üzerine kurgulanmıştır. 2024-2026 OVP’de, Yapısal Reformların, önceki OVP’lere göre daha detaylı yer aldığını görmekteyiz. Yapısal reformlar; büyüme ve ticaret, beşeri sermaye ve istihdam, fiyat istikrarı ve finansal istikrar, kamu maliyesi, afet yönetimi, yeşil ve dijital dönüşüm, iş ve yatırım ortamı olmak üzere öncelikli 7 alanda belirlenmiştir. Programda üretime dayalı bir kalkınma hedeflenmektedir Ayrıca enflasyonu öncelemesi, üretim ve ihracat odaklı büyümeyi amaçlaması oldukça önemlidir. Burada öne çıkacak en önemli şey, mali disiplin olacaktır.” şeklinde konuştu.