Kuduza farkındalık artıyor

Kuduza farkındalık artıyor
Bu yıl teması ’Hepimiz birimiz için, Tek Sağlık hepimiz için’’ olarak belirlenen 28 Eylül Dünya Kuduz günü çalışmaları ile kuduz hastalığına karşı farkındalık artıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı da, kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla, her yıl yeniden hazırlanan Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı çerçevesinde, kedi ve köpekler için ülkesel aşılama programı uygulamaktadır. Aşılamalar, her yıl Mart ve Nisan aylarında kampanya şeklinde sahipli kedi ve köpekler İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılanmakta ayrıca sahipsiz kedi ve köpeklerin aşılanması için yerel yönetimlere de aşı desteği sağlanmaktadır.

2022 yılında bu hususta 605.058 adet kedi ve köpek kuduza karşı aşılanmıştır. Sarayönü’nde de çalışmalar kapsamında 2022 yılında 250 adet kedi köpek aşılanması gerçekleştirildi.

Kedi ve köpeklerin aşılanmasının hem toplumun huzuru hem de hayvanların sağlığı için oldukça önemli bir konu olduğunu belirten Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak “28 Eylül dünyada ‘’kuduz hastalığı’’ konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamış bir gündür ve bu sene teması ‘’Hepimiz birimiz için, Tek Sağlık hepimiz için’’ olarak belirlenmiştir. Yani, uzun zamandır, hayvanların hak ettiği sağlıklı ve refah içinde bir yaşam ile toplum sağlığı ve refahı için savunduğumuz Tek Sağlık yaklaşımını konuşmanın tam zamanı.

Bu anlamda kuduz ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı aşıların üretimi ve kullanılması etkin koruma için oldukça önemlidir. Köpek ve kedilerin her yıl aşılanması kuduz hastalığın insanlara bulaşının engellenmesi açısından önemlidir. Beslediğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşılarını yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve toplumu kuduzdan koruyabiliriz.

Kuduz hastalığının öldürme oranı %99.9 dur. Ancak sevindirici olan bu hastalığın bir aşısının olmasıdır. Aşılamayla %100 korunursunuz. En iyi tedavi hastalığa karşı tedbir almaktır.

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında müdürlüğümüzün hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği bölümü tarafından küçükbaş hayvanları küpeleyerek kayıt altına alınması, brucella ve veba hastalıklarına karşı mücadele için aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.