Küpelemede yeni dönem

Küpelemede yeni dönem
Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpleme konusunda üreticileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunuldu. Küpelemede devrim niteliğindeki yenilikler, üreticilere...

Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpleme konusunda üreticileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunuldu. Küpelemede devrim niteliğindeki yenilikler, üreticilere büyük kolaylık sağlauacak.

Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, bundan sonra her yaştan sığır cinsi hayvanın küpelenerek kayıt altına alınabileceğini söyledi.

Çiğdem yaptığı açıklamada, "04/04/2017 tarih ve 30028 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 2'nci maddesinin geçici 1'inci maddesinde yer alan 'Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanmayan her yaştaki sığır cinsi hayvanların, 14 üncü maddenin birinci fıkrasında belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın 31/12/2017 tarihine kadar tanımlama ve kayıt işlemleri yapılır.' hükmü kapsamında 2017 yılı sonuna kadar küpelemedeki '0-3 aylık' yaş sınırlaması kaldırılmış olup, her yaştan sığır cinsi hayvan küpelenerek kayıt altına alınabilecektir. Sığırlarını küpeletmek isteyen yetiştiricilerimizin Damızlık Sığır Yetiştiricileri birliğine müracaat etmeleri gerekmektedir." dedi.

Küçükbaş hayvan küpeleme konusuna da değinen Çiğdem, "Aynı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 2'nci maddesi ile 02/12/2011 tarih ve 28130 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinin geçici 2'inci maddesinde yer alan '31/12/2014' ibaresi '31/12/2017' olarak değiştirilmiştir. Bu kapsamda; 2017 yılı sonuna kadar küpelemedeki '0-6 aylık' yaş sınırlaması kaldırılmış olup, her yaştan koyun ve keçi türü hayvana kimliklendirme ve kayıt işlemi yapılabilecektir. Koyun ve keçilerini küpeletmek isteyen yetiştiricilerimizin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir." şeklinde konuştu

Güncellemeler konusunda da uyarılarda bulunan Çiğdem, şöyle konuştu: "Hayvan Yetiştiricileri, İşletmelerinde bulunan hayvan kayıtlarını güncelleyebilirler. İşletmede bulunan hayvanlar ile Hayvan Bilgi sisteminde kayıtların uyumlu hale getirilmesi için yetiştiricilerin müracaatları  yılsonuna kadar devam edecektir. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra İşletmedeki hayvan sayısı ile Hayvan Bilgi sisteminde ki hayvan sayıları uyumsuz olan  yetiştiricilere Cezai işlem uygulanacaktır. Yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları için hayvan kayıtlarını biran önce güncellemeleri menfaatlerine olacaktır."