Kuraklıktan ekinler baş gösteremedi

Kuraklıktan ekinler baş gösteremedi
Sarayönü son yılların en kurak senelerinden birini yaşarken endişeler günden güne katlanıyor. Toprak suya hasret kalırken, Ekim ayından bu yana yağış beklenen tarlalara ekilen ürünler baş gösteremedi.Sarayönü Ziraat Odası...

Sarayönü son yılların en kurak senelerinden birini yaşarken endişeler günden güne katlanıyor. Toprak suya hasret kalırken, Ekim ayından bu yana yağış beklenen tarlalara ekilen ürünler baş gösteremedi.

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, eskiden bir metre karın içinde gezerken şimdi aylardır toprağa tek damla bile düşmediğini söyledi. Sonbahar aylarında beklenen yağışların düşmemesinin tarlalardaki su ihtiyacını artırdığını vurgulayan Çelik, "Eskiden tarla sürülür, ekilir, kar yağdıktan sonra baharda ilaç gübre atılıncaya kadar tarlaya girilemezdi. Şimdiye kadar ekinlerin ayak bileği hizasını geçmesi gerekiyordu. Tarlalarda kuşun yiyeceği ot dahi yok." dedi.

"Tohum yatağından kesek çıkıyor"

Tarlalara tohum atılalı 3 ay geçtiğini dile getiren Çelik, yağışların olmaması nedeniyle yüzde 50'nin üzerinde verim kaybı beklendiğini dile getirdi. Çelik, "Ekim ayının başından beri bu tarlalar yağmur ve su bekliyor. Bir ara az yağmur oldu. Ondan beri gördüğümüz gibi buğdaylardan biraz yüzeye düşenleri kök atmış ama birçoğu cansız. Şu günlerde olacak 3-4 parmaklık bir yağmur gerçekten çok değişiklik oluşturacak. Büyük sıkıntı var. Birçok tarlada da büyük bir ihtimalle eğer hava şartları böyle giderse verimde yüzde 50, yüzde 60'larda bir düşüş olacağı tahmin ediliyor. Ocak ayını geçtik ama biz bu mevsimde eskiden yarım metre, 1 metre karın içinde gezerken şu anda tohum yatağını kazdığımızda kesek çıkıyor. Bunun da verimlere çok etki edeceğini düşünüyoruz. İnşallah Mevla gerekli yağmuru verirse, bahar iyi gelirse o zaman kurtarır. Ama şu şartlarda pek iç açıcı değil." şeklinde konuştu.

[caption id="attachment_42572" align="alignnone" width="372"] Sulama imkanı olanların durumu iyi[/caption]

Bugün sulama imkanı olan çiftçilerin ürünlerinin durumunun iyi olduğunu ifade eden Çelik, "Çiftçilerin bazıları bir kere sulamış olmamış, iki kere sulamış, belki bazıları üçüncü sulamayı yapıyor. Ama sulama imkanı olmayanlar için çok sıkıntı, hem verim açısından hem çiftçi açısından. Çiftçi belki tohumu vadeli almış olabilir ya da elinde olanı kullandı, gelecek seneye yatırım yapmıştır. Ama durum bu şekilde giderse pek iç açıcı gözükmüyor gelecek sene için. Verimde büyük kayıplar olur." diye konuştu.