Leylekler Beyşehir'de yuvalarına yerleşti

Leylekler Beyşehir'de yuvalarına yerleşti
Beyşehir’in Yeşildağ ve Adaköy mahallelerindeki Leylekler Vadisi ile Leylekler Tepesi’nde bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte “lak lak” sesleri yeniden duyulmaya başlandı. İlçenin göçebe konuklarının şenlendirdiği mekanlarda...

Beyşehir’in Yeşildağ ve Adaköy mahallelerindeki Leylekler Vadisi ile Leylekler Tepesi’nde bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte “lak lak” sesleri yeniden duyulmaya başlandı. İlçenin göçebe konuklarının şenlendirdiği mekanlarda baharla birlikte çiçek açan ardıç ağaçlarının çevresinde yerleştikleri yuvalarında renkli görüntüler sergileyen leylekler, buradaki yaşantısına başladı. Mart ayında ilçeye gelen leylekler, Ağustos ayının sonlarına doğru ise toplu olarak daha sıcak ülkelere yeniden göç ediyor.

Beyşehir Kültür, Turizm ve Doğa Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir’in göçebe konuklarının Mart ayının ilk haftası ile birlikte gruplar halinde ilçeye gelerek yuvalarına yerleşmeye başladığını belirterek, “Leylekler Vadisi ve Leylekler Tepesi’ndeki ardıç ağaçlarının üzerinde bulunan yuvalarına kondular, hatta çiftleşmeye de başladılar” ifadelerine yer verdi.

[caption id="attachment_15219" align="alignnone" width="300"] Baharın müjdecisi leylekler Beyşehir'deki yuvalarına yerleşti[/caption]

“Bu yıl leyleklerin sayısında artış oldu”

Bu yıl ilçeye gelen leyleklerin sayısında bir artış olduğunu gözlediklerini vurgulayan Büyükkafalı, geçtiğimiz yıl olumsuz hava akımlarından dolayı gelmeleri geciken leyleklerin bu yıl ise böyle bir sorunla karşılaşmadığını belirterek, “Bu sene kolay geldiler, birlikte geldiler. Hem Leylekler Tepesi, hem de Leylekler Vadisi tamamen leyleklerle doldu, yuvalar sahiplerini yine buldu” dedi.

Türkiye’nin en büyük leylek kolonilerinden birisine ev sahipliği yapan Beyşehir’de bölgeye gelen leyleklerin yaşam sürdükleri alanların son yıllarda yapılan tanıtım ve gezi faaliyetlerinin ardından adeta bir çekim merkezi haline geldiğini anlatan Büyükkafalı, leyleklerin mekanlarının çok ziyaretçi çeken bir alan haline dönüştüğünü kaydetti.

Hem fotoğraf tutkunlarının hem de kuş ve doğaseverlerin bu bölgeyi yakından görebilmek için özellikle ilkbahar ve yaz döneminde çok ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Büyükkafalı, dernek olarak da leyleklerin mekanlarına oldukça rağbet gören gezi ve doğa yürüyüşü programları düzenlediklerini belirtti.

Büyükkafalı, leyleklerin çok fotojenik bir kuş olmasından dolayı fotoğrafçıların çok ilgisini çektiğine dikkati çekerek, “Bu yıl leylekler yine geldiklerinde kar sürprizi ile karşılaştılar. Kar yağdı, ama bugünlerde yuvalarının etrafındaki ağaçlarda açan çiçekler ile birlikte de adeta kartpostallık görüntüler sergiliyorlar.

Fotoğrafçıların çok hoşuna giden manzaralar bunlar, o yüzden hem onlar hem de biz doğaseverler bu güzel yaşam alanını çok sık ziyaret ediyoruz” şeklinde konuştu.