Mahpeyker Karça Deva Partisi’nden aday oldu

Mahpeyker Karça Deva Partisi’nden aday oldu
Sarayönü’nde uzun yıllar Ziraat Odası Başkanlığı görevini yürüten merhum Ömer Fatih Karça’nın yeğeni Mahpeyker Feryal Karça, Deva Partisi’nden milletvekili aday adayı oldu.

1968 Başhüyük doğumlu olan Mahpeyker Karça Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde toprak eğitimi alarak Ziraat Mühendisi ünvanıyla 1995 yılında Sarayönü Ziraat Odası’nda sekreter olarak göreve başladı.

Burada 24 yıl aralıksız hizmet verdikten sonra, 2022 yılında DEVA partisi Sarayönü İlçe Yönetim Kurulunun daveti ile siyaset hayatına atıldı.

Mahpeyker Feryal Karça, tarımda yıllardır edindiği bilgi birikimi ve tecrübesi ile vatana hizmet etmek istediğini belirterek, “Ziraat Odası’nda ki görev sürem boyunca, özellikle 2008 ve 2009 yıllarında kurmuş olduğumuz Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Toprak Analiz Laboratuarımızda 23 adet teknik ve idari personelimizle çiftçilerimize iyi bir hizmet vermeye gayret ettik.

Dünyanın ve ülkemizin en önemli sorunlarından biri İklim Değişikliği ve Kuraklık sorunu. Kuraklık sorununun çözümü amaçlı ağaçlandırma, bitki hastalık ve zararlıları ile biyolojik mücadelede, koruyucu tarım tekniklerine uygun ekim şekli ve makine kullanımını yaygınlaştırma konularında proje uygulama çalışmaları yaptık.

Ülkemiz Tarım Bakanlığı Teşkilat ve Kuruluşları, üniversitemiz, Konya İş-Kur, MEVKA Kalkınma Ajansı, Doğa Koruma Merkezi ve diğer tarım kuruluşları ile koordineli çalışmalarımız sonucu, çiftçilerimizin tarım uygulamalarında verimlilik ve ekonomik farkındalık oluşturmaya gayret ettik.

AB ve FAO destekli projeleri uygulayarak çiftçilerimize tecrübe aktarımı eğitimler verdik.

Aktif çalışma hayatımdan sonra 2017 yılında kurulan ECAF (Avrupa Koruyucu Tarım Dernekleri Federasyonu)’nun resmi üyesi olan Koruyucu Tarım Derneği’nde ki görevim kapsamında proje-çalıştay-Tarım şurası, İklim ve Tarım platformlarında çalışmalara katılmayı sürdürüyorum.

DEVA partisinin kuruluşundan itibaren hazırladığı ve tamamladığı eylem planları ve değerlendirme raporlarının ülkemiz sorunlarının çözüm reçetesi olduğunu düşünerek ülke refahına hizmet amacı ve Sarayönü DEVA Partisi Yönetim Kurulunun teşvik ve motivasyonu ile 28.dönem milletvekilliği aday adaylığına hayırlısı ile başvurumu gerçekleştirdim.

Etiketler :