MEDAŞ sayaç uygulamasına tepki

MEDAŞ sayaç uygulamasına tepki
Meram Elektrik Dağıtım Şirketi ( MEDAŞ)’ın aldığı karar doğrultusunda elektrik panolarının güvenlik zafiyeti nedeniyle dışarı çıkarılması ya da aşağı indirilmesi talebine tepkiler çığ gibi büyüyor. Hane halkı ve...

Meram Elektrik Dağıtım Şirketi ( MEDAŞ)’ın aldığı karar doğrultusunda elektrik panolarının güvenlik zafiyeti nedeniyle dışarı çıkarılması ya da aşağı indirilmesi talebine tepkiler çığ gibi büyüyor. Hane halkı ve esnaflar bu durumdan oldukça şikayetçi olurken, MEDAŞ’ın kararını zorla uygulatmak için hizmet vermediğini düşünüyor.

Konu ile ilgili CİMER’e ve Sarayönü Belediyesine şikayet dilekçesi yağarken, vatandaşlar ve esnaflar yetkililerin soruna acil müdahele etmesini istiyor. Saraç Mahallesi Muhtarı Ferhat Çetinkaya, hane halklarının durumdan oldukça rahatsız olduğunu belirterek , MEDAŞ’ın vatandaşa hizmet vermesi gereken kurumlardan bir tanesi olduğunu, vatandaşa baskı yapmaması gereken bir kuruluş olduğunu belirtti.

MEDAŞ sayaç

15 gün süre verdiler

Muhtar Çetinkaya, MEDAŞ’ın vatandaşlara panoları dışarı çıkarmaları için 15 gün süre verdiğini belirterek, “Bu zamana kadar sorunsuz bir şekilde okunan sayaçlar ne oldu da birden bire dışarıya çıkarılmak ya da aşağıya indirilmek zorunda kaldı. Evlere ruhsat verilirken elektrik projesi onaylanıp verilmedi mi? Elektrik panolarının hane içerisinde olmasına onay veren başka bir kurum da bizim mi haberimiz yok? Üstüne üstlük bir de 15 gün süre veriliyor. Elektrikçi arkadaşlarla görüştüğümüz zaman panoyu dışarı çıkarma maliyetinin aşağı yukarı en az 2500 lira tutacağını hesapladılar.

Bu parayı kim ödeyecek hane sahipleri mi? Nasıl ödesinler hiç mi vatandaşları düşünmüyorlar? Zaten gelen zamlarla birlikte evlere en düşük 400-500 lira arasında elektrik faturası geliyor. Zaten ekonomik olarak darboğazdan geçtiğimiz bu günlerde, vatandaşlarımız evine ekmek götürmekte zorlanırken, MEDAŞ’ın bu keyfi uygulamaları, emri vaki tavırları asla kabul edilemez.

MEDAŞ sayaç

MEDAŞ elektrik faturalarının ödemelerini zamanında alamıyor mu? Alamadığı zaman direk elektriği kesmesini biliyor. Ama arıza durumunda çağırdınız zaman MEDAŞ’ı bulabilene aşk olsun. Geçtiğimiz hafta mahallemizin sokak lambalarında oluşan arızayı tam 5 saatte gideremediler.  Bir aydır hastanenin olduğu caddede yıkılan elektrik direğini kaldıramadılar, yenisini dikemediler.

Ayrıca konu ile ilgili sadece 15 gün süre verdiler. 15 gün içerisinde yapılmazsa elektriğinizi keseriz diye tehdit ediyorlar. Onun dışında herhangi bir açıklama yok, panoların dışarı çıkarılması bakanlık kararı mı , kendi kararları mı hiçbir açıklama yok. Bugün keyfim böyle istedi dışarı çıkarın. Neden? Çünkü güvenlik zafiyeti var. Bu zamana kadar güvenlik zafiyeti yok muydu madem senelerdir içeride duruyor panolar?

Kurumlar vatandaşlara hizmet etmek için vardır, vatandaşları mağdur etmek için değil. MEDAŞ madem panoların dışarıya çıkarılmasını istiyor, gelsin çıkarsın. Panoların çıkarılması için ortaya çıkan hizmet bedelini de kendisi karşılasın. Şu aşamada hiçbir vatandaş böyle keyfi bir uygulama için 2500 lira ödeyebilecek durumda değil. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız, her yere şikayet etmeye gerekirse dava açmaya kadar gideceğiz. Vatandaşlar kimsenin oyuncağı değil.” şeklinde konuştu.

Hasan Koçaş

Esnaflar açısından güvenlik zafiyeti oluşturur

Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Koçaş, MEDAŞ’ın panoların dışarı çıkarılması kararının esnafın yararına değil zararına olduğunu belirterek, esnaflar açısından büyük güvenlik zafiyetinin ortaya çıkacağını bildirdi.

Başkan Koçaş, MEDAŞ’ın bu uygulamasının son derece yanlış olduğunu belirterek, “Ticarethanelerin elektrik panolarının aşağı alınması ya da dışarıya çıkarılması kararını kesinlikle kabul etmiyoruz. Gerekli mücadeleyi sonuna kadar göstereceğiz. Bu karar bir güvenlik zafiyeti oluşturuyor, ikincisi tesisatın ya komple değişmesi gerekir ya da ek ile panonun aşağıya inmesi gerekir. Bu durumda ileride elektrik kaçağından Allah korusun yangına sebebiyet verebilir.  Komple elektrik tesisatı değiştirilirse de, bu da maliyet artışına neden olur.

Esnaflarımız zaten yaşanan ekonomik kriz ve artan enflasyon neticesinde günü kurtarma derdindeyken, hiçbir ekstra maliyetin altına giremez. Tesisatın komple değişmesini istiyorsa MEDAŞ’ın maliyetleri de üstlenmesi gerekir. Bu zamana kadar sorun çıkarmayan panolar ne oldu da birden bire sorun çıkarır vaziyete geldi.  Ayrıca hırsızlık olaylarının artmaya başladığı bu günlerde panoların dışarıya çıkarılması kararı son derece yanlış bir karardır. Hiçbir esnafın panosu dışarıda olamaz.

Örneğin bir sarrafın elektrik panosu dışarıda olsa, gece vakti hırsızlar elektriği kesip dükkana girse , ürünlerini çalsa bunun hesabını MEDAŞ mı verecek. Güvenlik zafiyeti olduğu için bu kararı aldıklarını belirtiyorlar ama hangi kanuna dayandırarak bu kararı verdiklerini belirtmiyorlar.

MEDAŞ elektrik panoları ile uğraşmak yerine vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza hizmet vermeye gayret etsin. Elektrik arıza durumunda ortada MEDAŞ’ı gören yok ama elektrik faturası ödenmediği zaman iş elektriği kesmeye geldiğinde MEDAŞ saniyesinde orada oluyor. Bu konunun takipçisi olacağız, gereken her yere müracaat edeceğiz ve esnafımızın hakkını kimseye yedirmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.