Meram'da yaz akşamları renkleniyor

Meram'da yaz akşamları renkleniyor
Meram ve Konya kültürünün en güzel şekilde anlatıldığı ve tanıtıldığı Müze Meram, Meram’ın yaz akşamlarını Geleneksel Konya Baranası ile renklendirecek. Her hafta Çarşamba günleri misafirlerini ağırlayacak olan barana etkinliklerinin ilki 12 Haziran günü yapılacak

Meram ve Konya kültürünü en güzel şekilde anlatmak için Meram Belediyesince hayata geçirilen Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi (Müze Meram), yaz akşamlarını renklendirecek bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor.

Müze, ilki 12 Haziran Çarşamba günü saat 20.30’da gerçekleştirilecek ‘Geleneksel Konya Baranası’ etkinliği ile şehrin bir kültürünü daha yaşatacak. Bir eğlence olmanın ötesinde katılımcıların birbirleriyle samimi sohbetler gerçekleştirdiği önemli bir gelenek olan ‘Geleneksel Konya Baranası’ etkinliği hakkında detaylı bilgi ve online bilet almak isteyenlerin muzemeram.com adresini ziyaret etmeleri gerekiyor.

‘Geleneksel Konya Baranası’ hakkında;

Dertleşen, sohbet eden ve türkülerin ahenginde rahatlayıp, hayatın yorgunluğunu geride bırakan katılımcılar için barana, geleneksel bir stres atma yöntemidir. Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi, Konya Baranası'nı, orijinal haliyle ve ikramlarla misafirlerine sunacak. Katılımcılar müzik icra edilirken birbirleriyle konuşmaz ancak müzik aralarında açılan sohbetlere dahil olabilirler. İcra sırasında müzisyenleri yönlendiren solist dilerse katılımcıları da eşlik ettirebilir. Muhabbetin konusunu, meclisin en yaşlısı veya bilgisine hürmet edilen kişi belirler.

Müze Meram Hakkında;

Meram Şehir ve Kültürü Müzesini oluşturan karşılıklı konumlanmış iki Meram Evi’nde, şehir ve yaşam kültürü anlatılıyor. Her iki evdeki toplam sekiz odada, hane içi yaşamla birlikte sosyal ve toplumsal yaşam; döneme uygun mimari, dekorasyon, ev tekstili, etnografik malzeme ve balmumu heykeller aracılığı ile sergilenmektedir.

İkinci alanda Meram’a has meyve ağaçları ile donatılmış bahçe ve geleneksel mutfakla ilgili atölye çalışmalarının olduğu deneyimleme alanı bulunmaktadır. Üçüncü alanda ise üzüm puştaları ile birlikte Meram’ın sebzelerinin olduğu bağ bulunuyor.

Sergi alanlarının yanı sıra Geleneksel Konya Yemekleri Eğitimi, Geleneksel El İşi Atölyeleri, Konya Baranası ve Meram Sohbetleri ile çeşitlendirdirilen etkinliklerle Konya kültürü canlı tutularak gelecek nesillere aktarılmayı sürdürüyor.

Müze pazartesi hariç 09.30-17.30 saatleri arası ziyaretçi kabul ediyor.

Kaynak:HABER MERKEZİ