MOTİVASYON MU? OYALAMA MI?

Çocuğunuz yakında tüm dersleri toparlayıp çok yüksek netlere çıkacak.

Kısa zamanda netleri inanılmaz yükselecek.

Biraz daha sabretmemiz gerekiyor, yakında öyle netler yapacak ki göreceksiniz,

Göreceksiniz

Göreceksiniz

Patlayacak...

Şu aralar değil de sınavda patlayıp, netleri notları yerlerde sürünürse şaşırmayın. Sizi bilmem ama ben şaşırmam. 20 yıldır liselere hazırlık ve üniversite hazırlık işlerinin içindeyim. Hatta eğitimine katkım olan tane Türkiye derecesi yapan öğrencim de oldu. Üstteki yanıltıcı sözlere asla inanmadım.

Peki, neden bu konuda bu kadar katıyım?

Kurda neden boynun kalın? demişler. İşimi kendim görürüm de ondan demiş. Kontrolü kendim ele alıp sorunlar üzerinde emek harcayınca zaten öğrencimiz toparlanıyor. Yükselmeler, netler, notlar, başarıda patlamalar zaten peş peşe geliyor.

Sevgili öğretmenim

Çocuğunuz yükselecek diye yüreğimize su serpiyorsunuz. Sağ olun, bizi ümit dağlarına çıkartıyorsunuz, fakat şu konularda bir fikriniz ya da çalışmalarınız var mı?

1-) Öğrencimizin deneme sınavlarını yada sınav kâğıtlarını detaylıca analiz ettiniz mi? Hangi konularda ne kadar eksiği var? Hangi konulara hâkim? Ne kadar hâkim? Eksik konular neler?

-Hayır.

2-) Temel eksikliği var mı? İlkokul 4,5. sınıftan itibaren özellikle matematikten süregelen ve matematik dersinde anlatılanları öğrenmesine engel temel bilgi eksikliği varmı? Bu eksiklikleri bir duvardaki boş kalmış tuğla yerlerine benzetecek olursak, bu eksiklikleri kapatacak bu boşlukları dolduracak bir planınız varmı?

-Hayır.

3-) Konularda eksiklikler var ise bunları öğrenmesi için nasıl bir planınız var? Yada varmı? Hangi kitaptan nasıl bir çalışma yapılmalı? Günlük ne kadar çalışılmalı?

-Hayır.

4-) Öğrencide dikkat eksikliği var mı? Var ise bir çözüm öneriniz antrenmanınız varmı? Sınavlarda öğrencimizin dikkat dağınıklığı yaşamaması için bir önleminiz varmı? Bir çalışma bir araştırma yaptınız mı?

-Hayır.

5-) Öğrencimizin hafıza ile ilgili problemleri var mı? Ezber yapmakta zorlanıyor mu? Bu sorunu çözüme kavuşturacak metotlarınız var mı? Hafıza artırımı ile ilgili çalışmalar yaptınız mı?

-Hayır, hayır, hayır...

Listeyi uzatıp zamanınızı almak ya da moralinizi iyice bozmak istemem. Ben burada en sık karşılaşılan en önemli maddeler, sıralamaya çalıştım. Her öğrenciye özel bunlardan daha önemli sorunlarda olabilir.

Neyse biz konumuza geri dönelim.

Öğrencimizin eğitiminde sorun olduğu için yada istediğimiz seviyede olmadığı için okuluna kurumuna kursuna sorduk? Neden böyle nasıl düzelir? diye...

Çok yakında patlayacak... İlerleyecek hatta hızlıca ilerleyecek, çok hızlanırsa uçuşa geçebilir...

Hocam bir sürü madde saydık yukarda bu konularda ne fikriniz var nede çalışmanız. Bu yükselme nasıl olacak? Yani uyurken falan kalbine bu bilgiler ilham mı olacak? Nasıl olacak...

Çıkın işin içinden çıkabilirseniz. Saf temiz duygulu öğretmenim (Acaba gereğinden fazla mı saf? Bazen aklıma gelir. Hani her şeyin fazlası zararlıdır derler ya..)

***

SEN KURUM OLARAK ÖĞRETMEN OLARAK;

HANGİ KONULARDA HATA YAPIYOR ARAŞTIRMA, TEMEL EKSİKLİĞİNİ GİDERME, KONULARDAKİ EKSİKLİKLERİ GİDERME, DİKKAT EKSİKLİĞİ GİDERME, HAFIZA SORUNLARINI GİDERME, BELKİ SINAV PANİĞİ VAR, PANİK GİDERİCİ ÇALIŞMALAR YAPMA,

SONRA DA DE Kİ;

YÜKSELECEK PATLAYACAK. İYİ BİR LİSE ÇOK İYİ BİR ÜNİVERSTİTEYE GİRECEK...

ŞAKA MISINIZ? YA DA AMACINIZ BENİ BAŞINIZDAN ATMAK MI? BANA VE ÇOCUĞUMA NEDEN BU KADAR ÜMİT VERİYORSUNUZ? ÜSTELİK BİR GRAM ÇALIŞMA YAPMADAN. BUNU TARİF EDECEK EN BASİT KELİME AYIPTIR...

Bence üstteki 5 maddeyi okuyun ve ciddi ciddi düşünün. Böyle bir yükselme ilerleme neden olsun.

Hayır...

Hayır...

Binlerce hayır...

Asla yükselmez...

Asla...

Siz gerçek yükselme istiyorsanız bu sorunların çözüm yollarının peşine düşün.

Kurda neden boynun kalın? Demişler. İşimi kendim görürüm de ondan demiş.

Bir kısmının çözümünü bu köşede daha önceden yazmıştım. Eski yazılarımdan bulabilirsiniz...

İmkânınız varsa bu işlerle ilgili işinin profesyoneli deneyimli (Ama mutlaka çalışkan biri olmalı) kişilerden destek alınız.

Bu konularla ilgili bana da mailimden ulaşabilirsiniz. Zamanım imkânlarım ölçüsünde yardımcı olmaya çalışırım.

Eğitimle ilgili soru veya sorunlarınız varsa iletişime geçiniz.

***

Matematik Öğretmeni & Eğitim Danışmanı

Ömer KARAMAN

İletişim= [email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
Arşivi