MTV’ye büyük zam bekleniyor!

MTV’ye büyük zam bekleniyor!
Araç almak isteyenlerin hayali yine başka bir bahara kalmaya hazırlanıyor. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});]]>Uzmanlar, Türk lirasının değer kaybı, dolar kurunun yükselişi ve akaryakıt fiyatlarının...

Araç almak isteyenlerin hayali yine başka bir bahara kalmaya hazırlanıyor.

Uzmanlar, Türk lirasının değer kaybı, dolar kurunun yükselişi ve akaryakıt fiyatlarının artmasının ve buna paralel olarak artan enflasyonun Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yani MTV'ye yansımasını bekliyor.

2022 bütçesinde hedeflenen MTV geliri 24 milyar lirayken 2023'te beklenen gelir 38 milyar 787 milyon lira. Bu rakamlar MTV gelirinin yüzde 64 artırılmak istendiğini, bunun da MTV'de en az yüzde 60 zamma işaret ettiğini gösteriyor.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl bu artışın rekor olduğunu belirterek, "2022 yılında 1 yaşında olan 1.6 motora kadar bir otomobil için 2 bin 746 olarak yıllık MTV ödenirken bu rakam 2023'te en iyimser tahminler yüzde 60 artacağından önümüzdeki yıl, 4 bin 493 TL olacak" dedi.

Ocak ayında yeniden derleme oranının yüzde 120'nin üzerinde olacağı kesin ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın indirim yetkisi var. Vergi uzmanı Ozan Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetkisini kullansa bile bütçedeki rakamın yüzde 60'lık zam oranını işaret ettiğini belirtti.

Etiketler :