Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et

Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et
Sarayönü İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ebubekir Özkardaş kronik solunum hastalıklarının tedavisi kapsamında "nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" sloganıyla uygulanan Pulmoner rehabilitasyon ile ilgili olarak bilgi verdi.Dr....

Sarayönü İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ebubekir Özkardaş kronik solunum hastalıklarının tedavisi kapsamında "nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" sloganıyla uygulanan Pulmoner rehabilitasyon ile ilgili olarak bilgi verdi.

Dr. Özkardaş konu hakkında yaptığı açıklamada, "Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür." dedi.

Pulmoner rehabilitasyonun kimlere uygulanabileceğinden bahseden Dr. Özkardaş, "Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir." şeklinde konuştu.

Egzersiz eğitimi çok önemli

Özkardaş, Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşeninin egzersiz eğitimi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb.) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır."

Solunum hastalıklarında egzersizin önemine işaret eden Ebubekir Özkardaş, "Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır." ifadelerini kullandı.

Özkardaş konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız."