SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

NEME LAZIM BE SULTANIM (2)

NEME LAZIM BE SULTANIM (2)
Bu haber 14 Şubat 2017 - 22:43 'de eklendi ve 985 kez görüntülendi.

Kanuni Sultan Süleyman.

“Ağabey dersinki neme lazım sultanım, bende derimki aynam ol ahvalim nedir Osman oğullarının sonunu öğrenmek isteriz. Sen ki sanki beni böyle işlere karıştırma der gibi bir anlam çıkarıyorum”

Sultanın bu söylemi üzerine Yahya Efendi biraz durakladıktan sonra cevabını verir,

Yahya Efendi;

“Sultanım bir devlette, zülüm yayılırsa, haksızlık sayı olursa, İşitenlerde neme lazımcı olursa, hatta duydukları halde duymamış gibi neme lazımcı olurlarsa, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yerse, bilenler bunu söylemese, susup fakirlerin muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin feryadı göklere çıkarsa da bunda taşlardan başkası işitmese işte o zaman devletin sonu görünür. Böylesi durumlarda sonra devletin hazinesi boşalır halkın itimadı, hürmeti, sarsılır, asayişse itaat hissi gider, halkta hürmet duygusu gider, halkta hürmet duygusu yok olur çöküş ve izmihlalde böylece mukadder hale gelir”

Yahya Efendinin böylesine derinlemesine analizini duydukça koskocaman Kanuni Sultan Süleyman başlar ağlamaya.

Koskoca sultan bulunduğu tahtın geleceğini böylesini içinin karartmasını şimdi gördüğümde 550 yetmez 600 olsun kavgasını verenler mensubu oldukları millete daha müreffeh bir ülke için yoruluyor olmalılar ki seçilme yaşını 18 indiriyorlar, arkasından da gizledikleri askerlik şartını göstermiyorlar.

Bu parlamento eğer ki mesela 600 çıkartılan rakamı 300 mebusa düşürelim deselerdi öyle inanıyorum ki milletten daha çok itibar görürlerdi.

Dahası var bir Osmanlı furyası estirilmektedir. Neden yıkıldığını nelerin sebebiyetiyle külleneceğini  o küllerin içinden bir Türkiye Cumhuriyetinin  nasıl çıktığının ferasetini görmeyenler için şunu hatırlatmak isterim,.

Selçuklu imparatorluğu büyük dede,

Osmanlı imparatorluğu dede.

Türkiye cumhuriyeti baba.

Olarak kabul edilerek bu topraklar üzerinde yaşayanların bu son Türk devleti olduğunun farkında olarak günümüzü yarınımıza hazırlamaları gerekir.

Elbet ki parlamenter sistem çok seslilik iradesinin makul ölçülerde makul kararların alınarak milletin menfaatlerini tecelli ettirmeleri gerekir.

Yetkinin tek elde toplanması geniş katılımcı parlamenter sistemi daraltılmış telis çuvalının içine sokmak gibi bir şey olur.

Yasama, yürütme, yargı erklerinin bağımsız hür iradelerin tek elde toplanması halkın hür iradesinin etkisizleştirmesi anlamını taşır.

Özetle sayın cumhurbaşkanımız böylesi bir anayasanın oylanmasına fırsat vermemesi daha iyi olur kanaatindeyim. Halkın daha fazla cepheleşmesine fırsat verilmemesi ülkemizin içinde bulunduğu konjektörel durum karşısında referandumun iptal edilmesi memleketimizin ve milletimizin selameti açısından daha hayırlı olur.

Saygılarımla.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA