Öğrenci ve velilerde alışveriş telaşı

Öğrenci ve velilerde alışveriş telaşı
Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrencilerin heyecanı artarken, velileri de okul alışverişi telaşı sardı. Giyim ve kırtasiyede geçen yıla göre ciddi bir artış yaşanmazken, okula yeni başlayacak bir öğrencinin...

Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrencilerin heyecanı artarken, velileri de okul alışverişi telaşı sardı. Giyim ve kırtasiyede geçen yıla göre ciddi bir artış yaşanmazken, okula yeni başlayacak bir öğrencinin kıyafet gideri 70 lira ile 100 lira arasında değişiyor.

Okulların açılmasına kısa bir süre kala birçok veli, çocukları için okul alışverişine başladı. Bir hafta sonra başlayacak olan öğrencileri için alışveriş yapan veliler, okul kıyafetleri satan mağazalarda ve kırtasiyecilerde yoğunluğa neden oldu.

Özellikle dar gelirli aileler, forma, takım elbise ve kırtasiye ihtiyaçları için maliyeti düşürme adına mağaza, market ve kırtasiyecileri gezmeye başladı. Mağaza sahipleri, bu yıl fiyatların geçen yıla göre ciddi bir artış göstermediğini, birçok ürünü geçen seneyle aynı fiyattan sattıklarını kaydetti.

Formalar 70 liradan başlıyor

Formaların fiyatı ilk ve ortaokullar için 70 liradan başlayıp 85 liraya kadar çıkıyor. Ortaokul üniformaları ise 80 liradan başlayıp 95 liraya kadar çıkıyor. Lise üniformalarında ise fiyatlar, 100 lira ile 120 lira aralığına yükseliyor. Yine geçen yıla oranla ciddi bir değişikliğin olmadığı çantalar da 20 lira ile 70 lira arasında satılıyor.

Kırtasiye veliyi zorluyor

Okul alış verişinde harcamaların önemli bir bölümünü oluşturan kırtasiye ürünlerinde de fiyatlar, geçen yılın fiyatlarına paralellik gösteriyor. Sınıf yükseldikçe öğrencinin kırtasiye masrafı düşerken, en masraf anasını öğrencilerine yapılıyor. El işi malzemeleri, boyalar gibi çok çeşitli kırtasiye materyallerini kullanan anasını öğrencilerinin masrafı 200 ila 300 lira arasında değişiyor. Birinci sınıf öğrencilerinde el işi materyalleri daha az yer alırken, kalem, defter, okuma ve matematik materyalleri işin içine giriyor. Bu da masrafları anasınıfı ile aynı seviyeye çıkartıyor. Sınıf yükseldikçe kırtasiye masraflarının öğrencinin eğitim hayatındaki yeri azalırken, bu kez kaynak kitap masrafı artış gösteriyor.