Öğrencilere Şivlilik Sevinci

Öğrencilere Şivlilik Sevinci
Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’ya özgü bir gelenek olan şivlilik kültürünün yaşatılması amacıyla 31 ilçedeki 200 bin anaokulu ve ilkokul öğrencisine şivlilik sevinci yaşattı.Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından...

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’ya özgü bir gelenek olan şivlilik kültürünün yaşatılması amacıyla 31 ilçedeki 200 bin anaokulu ve ilkokul öğrencisine şivlilik sevinci yaşattı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan şivrilik paketleri Saraüyönü’nde de Cuma günü yapılan karne töreninde öğrencilere verildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Okullarda karnelerin dağıtılacağı cuma günü tüm çocuklarımıza şivlilik hediyelerini vereceğiz inşallah. Amacımız hem şivlilik geleneğini yaşatmak hem de çocuklarımızın ara tatile mutlu girmelerini sağlamak.” dedi.

Konu hakkında açıklama yapan Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Konya’nın binlerce yıllık köklü tarihiyle kadim geleneklere sahip bir şehir olduğunu ifade ederek, mübarek üç ayların gelişinde kutlanan şivlilik kültürünün de bu değerlerden birisi olduğunu söyledi.

Yalnızca Konya’ya özgü olan şivlilik geleneğinin mübarek üç aylarla özdeşleştiğini belirten Başkan Solak, bu kültürü yaşatmanın ve sonraki nesillere aktarmanın kendileri için önemli bir vazife olduğunu dile getirerek hazırlanan şivrilik paketleri için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.