Dolar 16,3553
Euro 17,5097
Altın 974,78
BİST 2.418,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 28°C
Açık
Konya
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 27°C
Cts 29°C
Paz 30°C

ÖĞRETME SANATI

A+
A-
22.11.2021
400

Öğrencileriyle konuşmasını bilen bir öğretmen, zihinsel ve duygusal olarak etkileme becerisine sahiptir.

ÖĞRETME SANATI Her şeyden önce konuşma ve duygulara seslenme sanatıdır. ÖĞRETMENLER, yıllarca nefes tükettiği sınıfında maskeye rağmen kaygılar eşliğinde bile olsa, hem sevilmeye hem öğrenmeye acıkmış gözleri tanırlar.

Öğretmenin hamurunda insan sevmek, yararlı olmak, yol göstermek, yolları aydınlatmak var. Fedakârlık mayasıyla yoğrulmak var. Yalnızca bilgi aktarmak değil tek görevleri.

Eğitim ve kültür insanların sahip olması gereken birer ihtiyaçtır. Eğitim ve kültür aktarımı ilk olarak ailede gerçekleşir. Temelini ailemizden edindiğimiz bu birikim okul ve sosyal çevre etkisiyle gelişir.

OKUL en etkili eğitim ve öğretim merkezidir. Milli Eğitim anlayışı içerisinde oluşan kurallar çerçevesinde toplumsal gelişim süreci devam eder. Bilgi edinme, yaşama ve sosyal etkileşimde bulunma açısından ihtiyaçtır.

EĞİTİMİN en güzel yanı, isteyerek öğrenmek ve öğretmektir. Başarılı bir öğretim öğretmenle birlikte öğrencinin performansına bağlıdır.

OKUL Sosyalleşmenin en verimli olduğu alandır. Kazanım ve duygu dolu okullar, çocuğun kendini bulduğu, tanıdığı, farklılıklar içindeki ben kişisine sahip çıktığı en zengin sosyal ortamdır.

OKUL Aynı kendisi gibi olanlarla, neşesini derdini, ailesini, gelecek hayallerini, endişesini paylaştığı, gözleriyle konuşup, kıkırtısıyla birbiriyle anlaştığı yuvadır.

ÖĞRENCİ başardıklarını keşfettiğindeki duyguyu, yeterliliklerini gördüğündeki heyecanı, öğretmeninin kulağına fısıldadığı bir aferini, defterine çizilmiş bir yıldızı unutamaz. Teneffüslerdeki oyunların mutluluğunu, gözlerinde sevginin verdiği güveni gördüğü öğretmenini hep hatırlar.

Parmakları yorulsa da, boğazı kurusa da, maske canını sıksa da, daha iyi yapabilmenin, okuyabilmenin, matematikte daha iyi olduğunu bilmenin keyfini söyler. Bir daha uzun süre ayrılıklar yaşamasınlar okullarıyla.

İçten kucaklanacağı, hepsinin biricik olduğunun hiç unutulmadığı okullar karşılaşın hep onları. (Hiçbir çocuk başarısız olarak doğmaz. Her çocukta gelişmeye geliştirilmeye müsait bir yön vardır. Çocuklar, her zaman keşfedilmeyi bekleyen gizli hazinelerdir. John Caldwel Holt Amerikalı Eğitim Uzm.)

ÖĞRETMENLİK, bir gönül işidir. Kendinden verdikçe karşısında kendini görür. Öğretmenin aynası öğrencileridir. Öğretmen kendisine teslim edilen çocukları, Atatürk, ilke ve inkılâplarına bağlı, çağdaş, saygılı ve sevgi dolu, dürüst ve çalışkan bireyler olmaları için uğraşır.

ATATÜRK Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin ustalığınız ve fedakârlığınız derecesiyle uyumludur derken öğretmenlerin esasının fedakârlığa dayandığını bildiriyor. En iyi öğretmen, seviye farkı gözetmeksizin hoşgörüyü sağlamakta ve öğrenciyi topluma kazandırmakta başarılı olandır.

ÖĞRETMEN işlenmemiş şekillenmeye muhtaç çocukları eğitir, yetiştirir ve bir sanat eseri ortaya çıkarır. Bunu yaparken daima kendini yenileyen bilgisini artırandır. Öğretmenlik hazzı büyük, doyumu sonsuz bir meslektir. Öğretmenliğin hammaddesi, kâinatın gözbebeği olan çocuklarımız ve gençlerimizdir.

Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, araştırma ve inceleme yeteneklerini geliştirmek, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle topluma katılmalarını sağlamak, milli kültür ve değerleri benimsemiş, kültürel kimlik sahibi, karşılaştığı sorunlara çözüm bulma yeteneği kazanmış, birlikte ve uyum içinde çalışabilen olmalarını sağlamak öğretmenin görevidir.

ÖĞRETMENLERİN görev ve sorumlulukları çok büyüktür. Görgülü, terbiyeli, üyesi olduğu topluma yararlı, güzel konuşan, yazan, doğru düşünen, ailesine, çevresine vatanına, milletine faydalı, ruh ve beden sağlığı yerinde başarılı çocuklar gençler yetiştirmek eğitimcilerin görevidir.

Öğrencilerini bilgi ışıklarıyla aydınlatan tüm meslektaşlarıma sonsuz saygılar. Bizlere veda eden öğretmenlerime rahmet diliyorum. Bizleri yetiştiren öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum. Mesleğim boyunca teftiş eden Müfettişlerime selâm ve saygılarımı sunuyorum. Başöğretmen Atatürk’ü rahmet ve dua ile anıyorum.

SAYGILARIMLA…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
23 Mayıs 2022
18 Mayıs 2022
9 Mayıs 2022
18 Nisan 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.