Okullarda bu sene maske zorunluluğu kaldırıldı

Okullarda bu sene maske zorunluluğu kaldırıldı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Salı günü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bu hafta başlayacak olan 2022-2023 eğitim öğretim yılında okullarda maske takma zorunluluğunun bulunmayacağını, öğrencilerin...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Salı günü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bu hafta başlayacak olan 2022-2023 eğitim öğretim yılında okullarda maske takma zorunluluğunun bulunmayacağını, öğrencilerin kendi isteklerine göre maske takıp takmama konusunda özgür olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün düzenlenen Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni dönemin gribinin Kovid olacağını ve önümüzdeki Kasım-Aralık aylarında yeni bir dalganın gelebileceğini söyleyen Bakan Koca, "Kovid ile yaşamayı öğrendik. Günlük vaka sayıları 5-6 binlerin altına kadar indi, hastaneye yatışlar belirgin şekilde düştü. Bazı hastanelerimizde kovid klinikleri, yoğun bakımları tekrar kapanmaya başladı. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor" diye konuştu.

 

Belirtisi varsa takılmalı

Hastalık belirtisi hissedenlerin başkasına bulaştırmamak için maske takması gerektiğini söyleyen Bakan Koca, "Ek hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önce maske takmalıdırlar. Okullarda maske takma zorunluluğu yok. Endişe edilmemeli, maske takmak isteyen olabilir, takabilirler. Ancak zorunlu değil" dedi.