ÖZETLE TARİH İÇİNDE EKONOMİK KRİZLER…1

  31 Eki 2018

Üstünde yaşadığımız bu toprakları yurt edindiğimiz günden beri, Devlet olurken yaşadığımız ekonomik krizleri özetle ortaya koyamaya çalışacağım. çünkü dünün güzellikleri kadar sıkıntılı tarafına da bakarak günümüzü değerlendirmek gerekirken       geleceği hazırlamak daha iyi olur.

600 yıldır değişmez kaderimiz mi bu akçeli konular diye soru sormak geçiyor aklımdan?

Duruma bakıldığında akla şu geliyor.

Paramı bizi sevmiyor?

Yoksa biz mi parayı sevmiyoruz?

Para yani ekonomi başlı başına bir konu.

Ordunuz çok iyi olabilir, her alanda zafer kazanabilir.

Ne yazık ki üretimde yoksanız, üretemiyor başkalarının ürettiğiyle idame ettiriyorsanız her zaman bağımlı kalırsınız.

Borç yiğidin kamçısıdır sözü hani bir dönem içinde söylenmiş bir sözde olsa ekonomi çarkını çeviren unsurlarda bulunulmuyorsa bir zamanlar altın, gümüş ile borçlanılarak o günler geçiştirilmiş olabilinir.

Günümüz dünyası müstemleke aracı olarak kullanılan ABD doları baş belası olmuş, dün ordular aracılığıyla istila edilen ülkeler daha sonra kültür istilasına daha sonrada doların gücüyle diz çöktürülmeye çalışılmaktadır.

Şimdi konumuzun daha iyi anlaşılması için tarihin gazellerinden örnekler alarak günümüze gelmek daha iyi olur. Bazıları, Osmanlının şatafatlı dönemlerinden hem hal olurlar hiç ekonomik durumda neler olmuş bunlardan bahsetmezler veya bilmek istemezler.

Böylesi bir vatanda yaşayanların bir bedel ödenerek yaşandığını bilinmesi gerekir.

Osmanlıdan bu yana acaba neden ekonomiyi yerine oturtamadık? Mesela çağ atladık dediğimiz Fatih Sultan Mehmet han döneminde İstanbul’u fetih etmekle çağı atlarken ekonomik kiriz de yaşanmaya başlanmış. Altın gümüş sıkıntısı baş göstermiş, krizden faydalanan Avrupa paralarıyla Osmanlı topraklarına akmaya başlamış,acaba neden?

Evet, acaba neden?

Düğme bir kez yanlış iliklenirse gömlek hep dengesiz durur.16 yüzyılın başlarında ihtişam gösteriş ekonomik istikrarsızlık devlet de sıkıntıyı baş gösterirken halk kıtlık içinde kıvranırken bazı paşalar rüşvet, yolsuzlukla büyük servetler ediniyorlardı.

İstanbul halkı emlak vergisini ödeyemez durumu yaşarken, köylü alabildiğine eziliyor, çiftçi de bu kez çiftini çubuğunu bırakan köyünden kaçıyordu. Topraktan, ekmekten, üretimden kaçıyor, üretim sıfır noktalarına gelmek üzereydi. 1873,1875 arası kıtlık yokluk, yoksulluk hat safhaya ulaşıyordu.

1914 gelinince Osmanlının dış borcu 154 milyon lira savaşa girerken 92000 altına yani savaş masraflarını karşılamak için, yetmiyor Almanya’dan dış borç alınıyor yetmiyor İngilizlerden sterlin, Fransızlardan frank alınarak borçlanıyoruz.

Sürekli ekonomik yönden çökertilen bir Osmanlı,

Üretim sistemi hiç yok denilecek kadar az sadece insan gücü at sırtında tuna boylarında Yemende, Filistin de Arap yarım adasında bizler kanımızı canımızı verirken onlar dünyanın yer altıda zenginliklerini ülkelerine taşırken, zenginlik onlara ilimle yoğrulmayı öğretiyordu.

Ya biz?

Bakınız yıl 1923, 1 dolar 1,30krş. Sterlin 810 kuruş oluyor, Kapitülasyonların uygulandığı bir ülke konumundayız.

Osmanlı istila edilen, borçlarını ödeyemez durumu gelmiş bir ülke! Türkiye istiklal savaşından önceki durum bu.

Türk milleti bağımsızlığından canı pahasına kanı pahasına ödün vermeden hürriyetini, cumhuriyeti kurarak, başarmıştı.

Atatürk 1923 iktisat kongresinde konuşuyor  diyor ki,  milletin azim ve gayretiyle kazanılan bu zafer askeri başarıyı, ekonomik zaferle taçlandırmayı hedefliyordu.

Öylede yapıldı Osmanlının borçlarının tümü ödenirken köylünün sırtındaki vergiler kaldırılıyor, ekilmeyen tarlalar yeniden ekilmeye başlıyor, ülkenin her yanında tarımda üretim ileri derecede hareketlilik kazanıyor.

Tarım bir ülkenin ekonomik lokomotifi olduğu önceliklerin başında geliyordu, çünkü karnı tok nesil tarımın iteleyici gücü olan sanayi ve üretimi tetikliyordu. Dünya 1929 ekonomik krizini yaşarken Türkiye  cumhuriyeti tarımdaki üretiminden dolayı pek etkilenmiyor, bütçe açık vermiyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir