Pancar çiftçisinin dört gözle beklediği kampanya başladı

Pancar çiftçisinin dört gözle beklediği kampanya başladı
Konya Şeker, 2023-2024 pancar alım kampanyasını törenle başlattı. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Erkoyuncu, pancarın geleceğinin parlak olduğunu belirterek, gelecek yıllarda Konya Şeker'in kotasının artması için ilgili kurumlarla...

Konya Şeker, 2023-2024 pancar alım kampanyasını törenle başlattı. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Erkoyuncu, pancarın geleceğinin parlak olduğunu belirterek, gelecek yıllarda Konya Şeker'in kotasının artması için ilgili kurumlarla görüşmelerinin devam ettiğini söyledi

Konya Şeker 2023-2024 Pancar Alım Kampanyasını başlattı. Türkiye’nin en büyük tesisi olan Çumra Şeker Fabrikası’nda düzenlenen açılış töreniyle başlayan kampanyada hedef gelecek yıl 17 bin ton olan günlük işleme kapasitesini 22 bin tona çıkartmak.

Çumra Şeker’in 20. Şeker Pancarı Alım Kampanyası olan törene, PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Çumra Belediye Başkanı Av. Recep Candan, Çumra Jandarma Komutanı Musa Ceylan, Çumra İlçe Müftüsü Ali Abay, Çumra İlçe Emniyet Müdürü Muhammed Tayfun Girgin, Çumra Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karadağ, Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Turan, Zafer Bülbül, Selçuk Koçyiğit, Celal Balcı, Çumra Şeker fabrikasının kurucu üyeleri, ilk hasat pancarını getiren üreticiler, bölge çiftçileri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin yöneticileri ile çalışanlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okunan törende PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu da bir konuşma yaptı.

“GEÇEN YIL DÜŞÜK FİYATA RAĞMEN YÜZDE 15 FAZLA ÜRETİM YAPILDI”

Kampanya döneminin hayırlı olması temennisinde bulunan Erkoyuncu, 20 yıl önce 18 kişilik kurucu heyet olarak yaşadıkları heyecanı bugün de aynı coşku ile yaşadığını belirterek, “Bence dünya rekoru sayılabilecek bir zamanda bitirilen bir fabrikadayız. Türkiye’nin en büyük ve en modern şeker fabrikasında bugün 20. Pancar Alım Kampanyamızı açıyoruz. Çumra Şeker fikrinin ortaya atılmasında ve bu hayalin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Recep Konuk Bey olmak üzere tüm kurucu üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu süreçte hayatını kaybetmiş yol arkadaşlarımız var, Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Geçen yıl pancar fiyatlarının 1400-1450 civarında kalmasına rağmen yüzde 15 daha fazla pancar üretildiğini, buna bağlı olarak şeker üretiminin de arttığını ifade eden Erkoyuncu şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıl Çumra Şekerin kapasitesinin artırılması gündemimizde, 17 bin ton olan günlük işleme kapasitesinin, 20 bin – 22 bin tonlara çıkarma planımız var. Cihanbeyli-Altınekin bölgesine kurulacak fabrikamızın da kapasitesi 14 bin ton olacak, dolasıyla gelecek yıllarda Konya Şeker’in kotasının artması gerekecek. Bu konuda ilgili kurumlarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Pancar fiyatlarının da kısa zamanda açıklanmasını bekliyoruz. Bu konuda yoğun çalışma ve girişimlerimiz var. İnşallah hayal kırıklığı yaşamayacağımızı düşünüyoruz”

“ÇUMRA’DA PANCARIN GELECEĞİ PARLAK”

Çumra Şeker Fabrikası alanında toplam 3 bine yakın personel çalıştığını dile getiren Erkoyuncu, “Çumra kabuğuna sığmayan bir ilçemiz. Sanayisi, turizmi ve tarımıyla gelişiyor. Bu büyümede ve gelişmede fabrikamızın da büyük katkısı ve etkisi var. Buradan Çumra Belediye Başkanımız Sayın Recep Candan’a da teşekkür ediyorum. Çumralı çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Pancarın geleceği parlak, Çumra’da pancarın geleceği çok daha parlak. Şeker sektörünün merkezi olma yolunda ilerleyen bir bölgeye sahibiz. Bu yaradanın bir lütfu bence. Pancar, şeker, gıda ve tarım bizim önceliklerimiz. İnşallah, istikbalde bu potansiyeller artacak ve hep birlikte daha da büyüyeceğiz. Bu vesileyle 20. Pancar alım kampanyamızın Çumra’mıza, ülkemize, şehrimize, çiftçimize, esnafımıza ve hepimize hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Törende fabrikaya ilk şeker pancarını getiren çiftçiler arasından kura çekimi yapılarak, 3 çiftçiye hediye takdim edildi. Ardından kantar başında dua edildi ve kurban kesilerek, protokol tarafından 2023 – 2024 Kampanya döneminin açılış kurdelesi kesildi.

Açılış sonrasında kendisi de çiftçi olan Başkan Ramazan Erkoyuncu, çiftçiler adına kantara pancar teslim etti.

Erkoyuncu ve yönetim kurulu üyeleri, pancar polar ve analiz ölçüm merkezini de ziyaret ederek, buradaki ilk ölçümleri gözlemledi.

2023-2024 kampanya döneminde alımı gerçekleştirilecek olan pancarın tamamına yakınının fire-polar analizi üreticilerin pancar teslimi sırasında gelişmiş ekipmanlarla yapılacak.

Günlük pancar işleme kapasitesi 17 bin ton olan Çumra Şeker fabrikasında, 7 gün 24 saat pancar alımları devam edecek, bantlardan ilk şeker ise 20 Eylül 2023 tarihinde akacak. Bu yıl kampanya süresinin ise 149 gün olması planlanıyor.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.