Patatesin filizlenmesini önlemek için tek başına bile yetiyor! İşte patatesi kurtaran yöntem

Patatesin filizlenmesini önlemek için tek başına bile yetiyor! İşte patatesi kurtaran yöntem
Patatesin filizlenmesini önleyecek yöntem. Bakın patatesin filizlenmesi nasıl önleniyor.

Patatesin filizlenmesini önlemek için kullanabileceğiniz etkili bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem oldukça basit ve herkesin uygulayabileceği bir yöntemdir.

Türk mutfak kültüründe yeri önemli gıdalardan biri patatestir. Lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı yapısı ile de tercih edilen patatesleri saklarken ise dikkatli olmak gerekiyor. Eğer patates yanlış şekilde saklanırsa kısa süre içerisinde filizlenmeye başlıyor. Patateslerin filizlenmesi sağlıklı yapısının bozulmasına neden olacağından patatesleri filizlenmeden korumak gerekiyor.

Patatesler filizlenmeden uzun süre sağlıklı şekilde saklayabilmek için bazı doğal yöntemler bulunuyor. Patates saklamanın püf noktası şu şekilde karşımıza çıkıyor:

thumbs-b-c-c862493f5f3ace8d5ef94be9e6b385e3.jpg

Patatesleri filizlenmeden saklamak için kullanılan doğal yöntemler ile aylarca taze patates tüketmeye devam edebilirsiniz. İlk olarak patates saklarken bilinmesi gereken patateslerin serin ve kuru bir yerde güneş ışığından uzak şekilde muhafaza edilmesi gerektiğidir.

Ayrıca patatesleri sakladığınız kabın içerisine kağıt ya da file torbalar koyarsanız bu durum patateslerin hava alamsını sağlayarak nemi önler. Bu da bozulmasının önüne geçerek tazeliği sürdürür. Bir diğer önemli nokta ise patateslerin soğanlardan ayrı şekilde saklanması gerektiğidir. Soğanın içerdiği etlen gazı patatesin bozulmasına neden olur.

Patatesleri saklarken aynı zamanda saklayacağınız kabın içerisine adaçayı yaprakları da ekleyebilirsiniz. Adaçayı yaprakları patateslerin filizlenmesinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Kaynak: Haber Global

Kaynak:HABER MERKEZİ